Kurtyny przemysłowe

Kurtyny przemysłowe z pasów PCV zawieszone na wiacie w żwirowni

Dlaczego warto zastosować kurtyny przemysłowe?

Kurtyny przemysłowe PCV pozwalają skutecznie odseparować od siebie dwie, dowolne przestrzenie. Bariera, którą tworzą, jest szczelna, ale i łatwa do pokonania, dlatego z powodzeniem są używane w miejscach o dużej intensywności ruchu. Kotary foliowe znajdują zastosowanie w wielu branżach, głównie w zakładach produkcyjnych i halach magazynowych. Poznaj najważniejsze powody, dla których pasy PCV stanowią jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań na rynku!

Kurtyny przemysłowe z pasów PCV to wyjątkowo oszczędne rozwiązanie

Kurtyny przemysłowe pozwalają zaoszczędzić – nie tylko dlatego ze względu na to, że są stosunkowo niedrogie, ale przede wszystkim ze względu na swoje praktyczne właściwości. Jedną z najważniejszych korzyści, jaką daje montaż kurtyny z pasów PCV, jest obniżenie strat energii nawet o 50%. Zastanawiasz się, jak to możliwe?

Zwróć uwagę, że tam, gdzie ruch jest intensywny, np. w magazynach i halach, trudno jest utrzymać stałą temperaturę. Po pomieszczeniu nieustannie poruszają się ludzie, wózki paletowe, czy widłowe. Częste wchodzenie i wychodzenie powoduje, że wciąż dochodzi do mieszania się ciepłych i zimnych mas powietrza. A to, jak wiadomo, przyczynia się do niekorzystnego bilansu energetycznego. W rezultacie, niepotrzebnie płacisz wyższe rachunku za ogrzewanie czy klimatyzację. Na szczęście istnieje prosty, niedrogi sposób na ograniczenie tego typu wydatków.

Paski foliowe w drzwiach pełnią funkcję kurtyn przemysłowych

Paski foliowe na drzwi ograniczają straty ciepła

Kurtyny paskowe na drzwi są niedrogim rozwiązaniem tego problemu. Zmniejszają straty ciepła, ponieważ wykazują się świetnymi właściwościami izolacyjnymi. Za to tam, gdzie trzeba zachować niską temperaturę, np. w mroźniach i chłodniach, sprawiają, że do wnętrza nie przedostaje się ciepłe powietrze.  

Jak to się dzieje? Kotary foliowe wykonane z PCV mają pewną ważną cechę: są bardzo szczelne. Nie przepuszczają wiatru, zimnych powiewów powietrza, a także ciepła, umożliwiając utrzymanie stałej temperatury wewnątrz odgrodzonej strefy. Poza tym ich cena nie jest wygórowana. Za paski PCV do kurtyn w wersji standardowej zapłacisz około kilkuset złotych. Musisz pamiętać przy tym, że jest to wydatek jednorazowy. Inwestycja zwróci się pod postacią zdecydowanie niższych rachunków za energię.

Paski PCV naszej firmy mają skład bezpieczny dla zdrowia

Nasze produkty posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i atest higieniczny. Dokumentacja od producenta jednoznacznie potwierdza, że skład materiału PCV jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Dlatego nasze kotary mogą być używane także w branży spożywczej. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie pasy wykonane z PCV nadają się do stosowania w przemyśle rolno-spożywczym, chłodniach, przetwórstwie mięsnym, rybnym i wielu innych. Decydują o tym właściwości polichlorku winylu. W związku z tym, bezpieczeństwo użytkowania zasłon potwierdzają wyłącznie uzyskane atesty PZH oraz Certyfikat Higieniczny.

Kurtyny przemysłowe są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia

Zagłębiając się w temat ekonomicznych korzyści, jakie niosą ze sobą kurtyny przemysłowe, trzeba wspomnieć o ich nieprzeciętnej trwałości. Pasy PCV są wykonane z elastycznej folii, odpornej na wielokrotne zginanie, rozciąganie i zrywanie. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je w miejscach z dużym natężeniem ruchu pieszego oraz mechanicznego.

Kurtyny przemysłowe do ruchu wózków widłowych
Wzmocnione pasy foli PCV są odporne na intensywny ruch wózków widłowych
Elastyczna folia PCV z żebrami, jest odporna na wielokrotne zginanie - polecana na kurtyny przemysłowe

Kotary przemysłowe to produkt odporny na zarysowania, uderzenia, złamania i pęknięcia dlatego często znajdują zastosowanie jako kotary magazynowe. Nasze produkty pozyskiwane od producenta Extruflex, nie niszczą się pod wpływem promieniowania UV. To wynik zastosowania specjalnych dodatków modyfikujących.W przypadku pasów z naszej oferty są to stabilizatory UV. Dzięki nim tworzywo nie żółknie, nie płowieje i nie blaknie (co jest szczególnie ważne w przypadku pasów kolorowych). Nie staje się kruche, nie zmniejsza się jego wytrzymałość i twardość, a także stopień plastyczności. Na materiale PCV z dodatkiem stabilizatorów UV nie powstają również pęknięcia naprężeniowe. Wszystko to sprawia, że paski PCV na drzwi są jednorazową inwestycją na lata. Wybierając dobrą jakość, nie martwisz się, że kotara może wymagać wymiany już za kilka lat.

Kurtyny przemysłowe często są wykorzystywane jako osłony maszyn. Mają za zadanie chronić przed hałasem.

Kurtyny foliowe zmniejszają hałas, nawet o 35dB

Każda osoba pracująca na dużej przestrzeni takiej jak hala produkcyjna, magazyn, fabryka, myjnia, warsztat, lakiernia, czy chłodnia, doskonale wie, jak dużą rolę odgrywa w nich ograniczenie hałasu. Oddzielenie poszczególnych miejsc, np. punktu obsługi klienta od strefy roboczej, czy odseparowanie zaplecza w sklepie od części usługowej, wymaga zachowania odpowiednich, dźwiękoszczelnych przegród. Ustanawia to również polskie prawo w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Zgodnie z przepisami, pracodawca musi stosować obudowy dźwiękoizolacyjne i materiały dźwiękochłonne. Główną przyczyną wprowadzenia takiego wymogu, jest dobro pracowników. Długotrwałe przebywanie tam, gdzie występują dawki dźwięku o natężeniu powyżej 80 dB, mogą prowadzić do ciężkich problemów zdrowotnych.

Kurtyny z PCV ponownie wychodzą naprzeciw potrzebom przedsiębiorców. Tworzywo, z którego są wykonane, skutecznie wytłumia i pochłania fale dźwiękowe. Poza tym ich elastyczna struktura ogranicza rozprzestrzenienie się hałasu. Dowiedziono, że właściwe zamontowana kurtyna plastikowa pozwala zmniejszyć natężenie dochodzących dźwięków aż o 35dB.

Podsumowując, kurtyny paskowe z PCV efektywnie chronią zarówno strefy wokół maszyn, oddzielając taśmociągi i linie produkcyjne, jak i wydzielają bezpieczne, odpowiednio wyciszone stanowiska robocze. Chronią zdrowie i samopoczucie pracowników narażonych na długotrwałe przebywanie w hałaśliwym otoczeniu. Pozwalają tym samym na znaczne podniesienie komfortu pracy i usprawnienie komunikacji między ludźmi.

Kurtyna przemysłowa likwiduje przeciągi, zatrzymuje pył i zanieczyszczenia

Kurtyna paskowa z PCV to jeden z najlepszych izolatorów termicznych spośród wszystkich tworzyw sztucznych. Zachowuje energię cieplną, zmniejszając koszty ogrzewania. Nie przepuszcza wody ani powietrza. Dlatego tak doskonale sprawdza się m.in. jako bramy wahadłowe i przegrody termiczne. Kurtyny przemysłowe można stosować także jako doszczelnienie otworów bramowych oraz ekrany w halach produkcyjnych przy obróbce termicznej i mechanicznej różnych materiałów, np. metali.

Kurtyny przemysłowe są szczelne dzięki zakładowi pasów, czyli nachodzeniu pasów na siebie.

Oprócz tego, pasy PCV skutecznie hamują pyły i zanieczyszczenia. Przyczynia się do tego wspomniana już, wysoka szczelność pasów. Szczelność gwarantuje również dobrą izolację cieplną.

Pasy PCV z których są wykonywane nasze kurtyny, mają gładką i błyszczącą powierzchnię

Każda kurtyna przemysłowa cechuje się też gładką, lekko połyskującą powierzchnią, ograniczającą przyleganie brudu. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest utrzymać je w czystości.

Dostępne są różne rodzaje pasków na kurtyny

Warto wiedzieć, że w branży kurtyn paskowych wyróżniamy kilka różnych modeli do wyboru. Wśród nich wymienia się m.in. folię antystatyczną (nie gromadzą się na niej ładunki elektrostatyczne), samogasnącą (zapobiega rozprzestrzenianiu się pożaru), oraz mroźniczą (sprawdzającą się w niskich temperaturach nawet do –60°C).

Właściwości kurtyn przemysłowych z folii PCV

Tym, co szczególnie interesuje naszych klientów rozważających zakup kotary, są właściwości mechaniczne folii PCV. To zrozumiałe, ponieważ wielu z nich zamierza korzystać z pasów w dość wymagających warunkach. Kurtyny przemysłowe z folii PCV muszą odpowiadać potrzebom hal przemysłowych i magazynów, po których poruszają się wózki widłowe czy paletowe. Są wykorzystywane również jako osłony lub przegrody maszyn. Niejednokrotnie pełnią też funkcję ekranów zatrzymujących pył szlifierski czy promieniowanie w trakcie spawania. PCV to prawdziwy materiał do zadań specjalnych, przeznaczony do użytkowania nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków.

Paski foliowe na drzwi – co warto o nich wiedzieć?

Kurtyny foliowe z PCV sprawdzają się w każdej gałęzi przemysłu. Niezależnie od miejsca, pozwalają uzyskać dobrą izolację termiczną i akustyczną. Ich kolejną, bardzo ważną cechą jest fakt, że PCV wyróżnia odporność na działanie olei, środków chemicznych, większości rozpuszczalników, a także kwasów i zasad. To dodatkowo ułatwia ich konserwację. Mogą być wielokrotnie myte za pomocą różnych preparatów oraz dezynfekowane. Poza tym świetnie sprawdzają się w malarniach proszkowych i lakierniach, gdyż zmniejszają zapylenie oraz roznoszenie oparów czy aerozoli w pomieszczeniach.

Taka forma osłony sprawia, że można skupić się na pracy bez ponoszenia strat spowodowanych np. niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi czy trudnymi warunkami pracy.

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, czy kurtyna paskowa do drzwi jest rozwiązaniem dla Ciebie, zapoznaj się z dalszą częścią tego tekstu.


Kotara z foliowych pasów to inna odmiana kurtyny przemysłowej

Kotary foliowe jako optymalne rozwiązanie dla każdej gałęzi przemysłu

Zacznijmy od tego, że kurtyny przemysłowe PCV to produkty o różnym przeznaczeniu i parametrach. Wśród nich znajdują się specjalne pasy do chłodni, modele standardowe, antystatyczne, przezroczyste (o transparentności porównywalnej do szklanej szyby), kolorowe, czy samogasnące. Co więcej, PCV to materiał elastyczny, dlatego łatwością dopasujesz pasy do dowolnych drzwi lub bram. Każdy model ma w większości te same ważne parametry, co pasy standardowe. Jednocześnie niektóre z nich zostały uzupełnione o pewne właściwości dodatkowe, np. ognioodporność, antystatyczność, żebrowania, czy zwiększoną odporność na niskie temperatury.


Kurtyna PCV na drzwi, jako przegroda lub osłona. Najważniejsze właściwości

Wśród najważniejszych właściwości, jakimi cechują się dobrej jakości kurtyny z PCV, wymienia się:

 • wysoką wytrzymałość mechaniczną – pasy są odporne na zgniatanie, uderzenia, rozerwanie, naciąganie, zarysowania. Nadają się do wykorzystania w trudnych warunkach, wewnętrznych i zewnętrznych, oraz przy intensywnym ruchu mechanicznym.
 • odporność na promieniowanie UV – tworzywo z naszej oferty zostało uzupełnione odpowiednimi dodatkami, tzw. stabilizatorami UV. Dzięki nim produkt nie ulega szybkiej degradacji, czyli wolniej się starzeje, nie kruszeje, nie blaknie i z biegiem czasu nie traci swojej doskonałej plastyczności czy twardości.
 • izolację termiczną i akustyczną – kurtyna foliowa z PCV ogranicza straty cieplne, blokując wymianę ciepłych i zimnych mas powietrza, a także zmniejsza hałas o 35dB.
 • zatrzymywanie zanieczyszczeń i przeciągów – kotary magazynowe są na tyle szczelne, że bardzo dobrze zapobiegają przedostawaniu się deszczu, brudu, pyłu, czy kurzu.
 • odporność chemiczną – materiał jest odporny na działanie wodnych roztworów kwasów organicznych i soli, większości olei mineralnych, benzyny, środków na bazie alkoholu, większości rozpuszczalników, kwasów i zasad. Kotary foliowe nie są wytrzymałe tylko na rozpuszczalniki organiczne.
 • gładką powierzchnię – ta w sumie niepozorna cecha daje jedną, ważną korzyść: paski PCV o nieco śliskiej fakturze łatwiej jest utrzymać w czystości. Do gładkiej, połyskującej struktury mniej przywiera brud, a lekko zaokrąglone krawędzie pasów ułatwiają czyszczenie i konserwację kotary.

Zastosowanie, czyli gdzie kurtyna przemysłowa sprawdzi się najlepiej?

Skoro już wiesz, jakie są zalety i właściwości kurtyny przemysłowej, warto przejść do jej najczęstszych zastosowań. W końcu to, gdzie pasy PCV sprawdzą się najlepiej, jest kluczową informacją dla każdego przedsiębiorcy. Dużo zależy tutaj od rodzaju kotary. Niektóre z nich nadają się do pracy w wyjątkowych warunkach, np. w bardzo niskich temperaturach, w miejscach zagrożonych pożarem, lub tam, gdzie chcemy uniknąć wypadków, tj. zderzeń poruszających się ludzi i maszyn. Oto kilka najczęściej wybieranych zastosowań.

Kurtyna przemysłowa osłania stanowisko pracy

Jako kurtyny magazynowe i do wydzielania stanowisk

Kurtyny paskowe najczęściej wykorzystuje się jako kurtyny magazynowe. W takich miejscach zazwyczaj oddzielają od siebie poszczególne strefy, zapewniając bardziej zharmonizowane i komfortowe środowisko pracy. Tworzywo PCV ogranicza hałas o 35dB, zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń i pyłów, a także gwarantuje dobrą izolację cieplną. Z tych powodów przedsiębiorcy często wykorzystują pasy jako przegrody na dużych halach, w magazynach, lub jako osłony stanowisk pracy (do oddzielenia np. punktu obsługi klienta od strefy roboczej/zaplecza/składu palet). Kurtyna PCV na drzwi znajdzie więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest skupienie, spokój, porządek i precyzja wykonania produktu czy realizacji usługi.

Kurtyny magazynowe sprawdzają się również w miejscach, w których odbywa się spawanie. W tym celu polecamy wybór specjalnych folii PCV wzbogaconych o filtr UV i IR. Pasy spawalnicze uchronią osoby znajdujące się w pobliżu przed działaniem promieniowania powstającego podczas spawania łukowego.

Kurtyna paskowa to skuteczna osłona maszyn

Kurtyny PCV w transparentnej i nietransparentnej formie stosuje się również jako osłony maszyn, np. pod postacią pasów zamocowanych na stelażu. Kotary foliowe zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń z zewnątrz i ograniczają hałas dochodzący z pracującej maszyny.

Takie rozwiązanie ma jeszcze dwie istotne zalety:

 1. Zasłona paskowa nie wymaga drzwi – w końcu jest wyjątkowo elastyczna. Dlatego, aby przez nią przejść, wystarczy tylko lekko rozchylić pasy.
 2. Taka konstrukcja nie musi mieć dużej nośności, ponieważ masa wstęgi jest niska. Do jej montażu możesz wykorzystać profile lub cienkościenne rury.
Kurtyny przemysłowe często pełnią funkcję drzwi w halach i magazynach

Kotary drzwiowe przemysłowe na wejściu do hal i magazynów

W przezroczystych pasach PCV przepuszczalność światła jest zbliżona do poziomu szklanej szyby, co zapobiega wypadkom i zderzeniom wózków paletowych/widłowych oraz przemieszczających się przez kotarę ludzi. Kurtyna foliowa z powodzeniem zastąpi drzwi automatyczne. Jest świetną opcją tam, gdzie liczą się trzy kwestie: niski koszt eksploatacji, transparentność i ogromna niezawodność.

Kurtyny z PCV do wykorzystania w maszynach, które są częścią linii produkcyjnej

Pasy PCV do kurtyn często stosuje się w maszynach, które stanowią część linii produkcyjnej. Przedsiębiorcy i konstruktorzy doceniają ich wysoki poziom izolacyjności, niskie koszty wymiany i eksploatacji, a także prostą budowę.

Jak to działa? Pasy PCV chronią przed przenikaniem zanieczyszczeń do środka maszyny. Co istotne, doszczelniają otwór nawet wtedy, gdy przejeżdża przez nie towar – stanowi to o ich przewadze nad innymi rodzajami drzwi. W skrócie:

 • Elastyczne kurtyny wstęgowe montujemy na górnej krawędzi otworu.
 • Pod naporem towaru wjeżdżającego do środka maszyny, pasy uginają się.
 • Następnie, ugięte paski łagodnie przesuwają się po przejeżdżającym przedmiocie (są lekki i gładkie, nie mogą go uszkodzić).
 • Otwór wciąż pozostaje przysłonięty, nawet, gdy przejeżdża przed niego ładunek.

Kurtyny paskowe na drzwi – dlaczego warto stosować je jako przegrody i osłony? Wnioski

Modele przezroczyste mogą posłużyć jako kurtyny w formie bram lub ścianek, przez które odbywa się ruch ludzi i maszyn (wózków paletowych, widłowych, samochodów itd.). Aby je odchylić, wystarczy lekki dotyk. Każda kurtyna paskowa na drzwi jest lekka, a do tego bardzo elastyczna i wytrzymała mechanicznie. Dlatego bez problemu znosi częste uderzenia, przesuwanie, czy rozciąganie.

Podsumowując, z pomocą dowolnej kotary paskowej utrzymasz płynność ruchu w danym miejscu, ograniczysz kurz, hałas i straty ciepła, a jednocześnie zachowasz wszelkie standardy BHP. Za to transparentna folia pozwoli pracownikom dostrzec, co znajduje się po drugiej stronie, więc zapobiegnie zderzeniom np. z wózkiem paletowym czy osobą przechodzącą przez kurtynę.

Paski PCV sprawdzają się jako kurtyny przemysłowe

Paski PCV sprawdzają się doskonale jako kurtyny przemysłowe w zróżnicowanych branżach. Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę wiele. Foliowa kotara to nie tylko produkt przeznaczony do chłodni, mroźni, miejsc o dużym natężeniu ruchu, supermarketów, zakładów produkcyjnych, warsztatów samochodowych, ale i do salonów kosmetycznych czy laboratoriów. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z dalszą częścią tekstu. Niektóre rozwiązania mogą Cię zaskoczyć i zainspirować!

Gdzie jeszcze można wykorzystać paski PCV na drzwi?

Kurtyny znalazły zastosowanie również jako zasłony drzwiowe w sklepach, np. pełnią funkcję osłony miejsca składowania palet, wejścia do magazynów, przebieralni, czy zaplecza. Często stosuje się je także w salonach samochodowych lub kosmetycznych w celu wydzielenia konkretnych stref (głównie w wersji nieprzezroczystej, np. w estetycznym, uniwersalnym kolorze białym lub szarym). Za to folia polar jest powszechnie wykorzystywana w mroźniach, chłodniach, firmach mających związek z przemysłem spożywczym.

Kurtyny przemysłowe mogą pełnić też funkcję dekoracyjną. Występują w różnych wersjach kolorystycznych. Są gładkie i lekko połyskujące lub matowe. Odgrywają więc rolę nie tylko praktycznego uzupełnienia przestrzeni, osłony, czy funkcjonalnej przegrody, ale również elementu wystroju wnętrza. Oddzielają poszczególne strefy, a przy tym nie zaburzają estetyki przestrzeni handlowych i usługowych.

Kurtyny przemysłowe z pasów PCV na transportery

Kolejny przykład zastosowania to kurtyna paskowa PCV jako osłona transportera w kopalni. Sprawdza się w tej roli doskonale: zapobiega rozwiewaniu urobku, ponieważ jest wyjątkowo szczelna; nie niszczy się pod wpływem spadającego urobku – w końcu wykazuje się wysoką odpornością mechaniczną; jest odporna na działanie czynników atmosferycznych – możesz więc zamontować ją wewnątrz i na zewnątrz bez ryzyka uszkodzenia kurtyny podczas manewrowania i przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

Kotary magazynowe na przenośniki w przemyśle

Kotary drzwiowe przemysłowe są wybierane przez liczne zakłady przemysłu spożywczego. W procesie produkcyjnym wyroby przemieszczają się przez kilka stref. Jak oddzielić strefy nad przenośnikami? Najlepiej odpowiednią kurtyną PCV. Dzięki nim produkt może swobodnie przemieszczać się przez kotarę, bez ryzyka uszkodzenia towaru. Nasze pasy są miękkie, dlatego będą uginać się pod jego naporem. Oprócz tego mają atest higieniczny, dzięki czemu bez przeszkód wykorzystasz je również przy bezpośrednim kontakcie z żywnością.

Strefa czysta wydzielona przy pomocy kurtyny z pasów PCV. Przegroda ogranicza przeciągi i wwiewanie zanieczyszczeń do strefy o podwyższonej czystości.

Kurtyny foliowe do wydzielania stref czystych

Strefy czyste coraz częściej pojawiają się w wydziałach produkcyjnych – ich rosnąca popularność jest wynikiem wciąż rozwijających się technologii. Jak wiadomo, wytwarzanie wyrobów zaawansowanych technologicznie wymaga wykorzystania o wiele bardziej precyzyjnych maszyn. Jasnym jest również, że miejsce, w którym się to odbywa, musi być odpowiednio przystosowane. Powinno mieć stałą wilgotność powietrza, stabilną temperaturę, oraz musi być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Jak to osiągnąć?

Odpowiedzią na wymagania nowoczesnych technologii produkcji jest kurtyna plastikowa z PCV. Materiał, z którego została wykonana, ogranicza przeciągi, zmniejsza przenikanie brudu i utrzymuje stabilną temperaturę wewnątrz kotary. Poza tym zmniejsza natężenie hałasu o 35dB, wykazując bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników i wydajność produkcji. Zależnie od warunków, jakie mają panować w strefie czystej, masz do wyboru pasy zwykłe lub z folii specjalistycznej, np. antystatycznej – na jej powierzchni nie osadzają się ładunku elektrostatyczne. Dlatego nadaje się m.in. do miejsc, w których występują substancje palne oraz tam, gdzie znajduje się sprzęt czuły na warunki elektrostatyczne.

Ekran z PCV na stanowisku obróbki mechanicznej

Kurtyny z PCV na stanowiskach obróbki mechanicznej

Kurtyny z pasów PCV to idealna bariera dla metalowych odprysków, które powstają podczas obróbki mechanicznej. Zatrzymują wióry, kawałki metali, iskry, a także odrzucone fragmenty uszkodzonego narzędzia lub obrabianego elementu.

Nagminnym problemem w warsztatach obróbki skrawaniem jest również mgła olejowa, czyli drobinki oleju osadzające się na powierzchniach wokół maszyny. W wyniku tego zjawiska, zarówno podłoga, jak i całe miejsce pracy, stają się niebezpiecznie śliskie. Takie warunki to szybka droga do wypadku. Z tego względu zastosowanie ekranów z PCV okazuje się zupełną koniecznością w przestrzeni, w której pojawia się mgła olejowa. Pasy najlepiej powstrzymają osadzanie się śliskich, groźnych substancji w strefie roboczej.

Kotary przemysłowe spełniają się jako osłony na stanowiskach obróbki mechanicznej, zatrzymują iskry, pył szlifierski i oleje.

Kotary przemysłowe samogasnące i mobilne

Poza tym kurtyna foliowa efektywnie zatrzymuje pył szlifierski – nie przenikają przez nią wykruszone ziarna ściernicy, czy drobinki metalu w postaci snopu iskier. Tam, gdzie występuje szczególnie duże natężenie iskier polecamy zastosować pasy o podwyższonej odporności na ogień. Kurtyny z pasów PCV z folii samogasnącej zawierają przejrzysty, niebieski środek zmniejszający ich palność. Materiał ten klasyfikuje się do grupy B zgodnie z normą EN 13501-1:2007 (jest więc niepalny i niegasnący).

Ekrany z pasków PCV stosuje się także pomiędzy maszynami. Ich funkcją jest oddzielenie gniazd obróbczych. Możesz przymocować je bezpośrednio do maszyny lub umieścić na własnym stelażu. Inną, ciekawą opcją są ekrany mobilne, stawiane tylko na czas pracy – skorzystasz z nich w razie potrzeby, np. przy pracach remontowych czy naprawczych.

Paski PCV do kurtyn na stanowiskach spawalniczych

Kurtyny foliowe z pasków PCV zatrzymują niekorzystne promieniowanie powstające w podczas spawania łukowego. Płaszcz kurtyny zatrzymuje odpryski i drobiny gorącego metalu. Chroni również ludzi, którzy nie biorą udziału w procesie spawania.Zależy Ci na takim efekcie? Sięgnij po pasy z folii spawalniczej produkowane zgodnie z normą EN 1598. W naszej ofercie znajdziesz modele w kolorze czerwonym i zielonym, w wersji przezroczystej i nieprzezroczystej. Wykorzystasz je zarówno jako stałe wydzielenie stanowiska, jak i w formie mobilnej. Możesz używać ich w każdym obszarze, w jakim odbywa się proces spawania: przy robotach spawalniczych, na stanowiskach w warsztatach spawalniczych, oraz na wydziałach produkcyjnych do wydzielenia stref spawania.

Pasy PCV zamontowane na wyciągu w laboratorium ograniczają rozchodzenie się gazów i aerozoli na całe pomieszczenie. Praca wyciągu jest wydajniejsza.

Kotary foliowe jako osłony wyciągów laboratoryjnych

Kurtyna plastikowa jest używana również pod postacią osłony wyciągów w laboratorium. Jej celem jest skuteczniejsze odciąganie gazów i aerozoli przez wyciąg. Osłonę z PCV możesz zamontować bezpośrednio do obudowy wyciągu umieszczonego nad stanowiskiem roboczym.

Do wykonania osłony powinieneś zastosować szerokie pasy o grubości mniejszej niż standardowe kurtyny paskowe. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na model przezroczysty, dodatkowo doświetlisz obszar światłem z pomieszczenia. Jak dobrać długość wstęgi w kurtynie przemysłowej? Najlepiej tak, aby sięgała albo do blatu roboczego lub do poziomu posadzki. Pozwoli to na skuteczniejsze zatrzymanie gazów i aerozoli pod wyciągiem. W rezultacie zostaną zassane przez sprzęt i nie rozejdą się poza stanowisko robocze.

Kurtyna przemysłowa pomoże zapewniać bezpieczeństwo

Kurtyna foliowa na drzwi w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub żółtym często montuje się w celach bezpieczeństwa. Intensywna kolorystyka pełni funkcję ostrzegawczą, dlatego można umieścić czerwone pasy na całej długości kotary lub tylko na skrajach kurtyny paskowej. Mocny kolor może sygnalizować przeszkodzę lub niebezpieczeństwo, np. pod postacią krawędzi otworu lub narożnika ściany.

Realizacje kurtyn przemysłowych

Kiedy wyczytałeś już wszystko, co chciałeś wiedzieć o pasach PCV, przychodzi pora na kwestie związane z ich jakością, ceną i montażem. Jak wybrać trwały i niezawodny produkt? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Czy producent ma znaczenie? Ile kosztują realizacje kurtyn przemysłowych? Proces zakupowy warto zacząć od zdobycia takiej wiedzy, więc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz poniżej. Dzięki nim unikniesz kosztownych pułapek i konieczności zbyt szybkiej wymiany kurtyny na nową. 

Pasy PCV – producent godny zaufania, czyli jaki?

Wybierając paski PCV powinieneś zwrócić uwagę na ich jakość. Chociaż kurtyna PCV na drzwi to prosta, niewymagająca konstrukcja, poziom wykonania bez wątpienia wpłynie na jej trwałość i skuteczność. Oczekując jak najrzadszej wymiany i długotrwałego użytkowania przez wiele lat, musisz wziąć pod uwagę doświadczenie firmy oferującej kurtyny paskowe – producent i deklarowane parametry mają ogromne znaczenie.

Nasze kurtyny przemysłowe wykonujemy z pasów PCV Extruflex

Nasza firma postawiła na sprawdzone, renomowane rozwiązania firmy Extruflex – światowego lidera w branży. Pasy PCV tego francuskiego producenta znajdują się na czołowych miejscach wśród najbardziej polecanych, popularnych produktów z tej kategorii. Wszystkie posiadają niezbędne atesty PZH, Certyfikaty Higieniczne oraz zaświadczenia o braku zawartości silikonu. Sprawia to, że bez przeszkód mogą być stosowane w branży spożywczej. Uzyskane atesty i certyfikat świadczą o najwyższej jakości wykonania, funkcjonalności materiału, a przede wszystkim gwarancji bezpieczeństwa.

Zamów paski PCV na drzwi dopasowane pod wymiar

Dokładamy starań, aby klienci mieli jak największą swobodę wyboru kurtyn paskowych w naszym sklepie. Dlatego poza dbałością o spełnienie wymaganych norm, oferujemy usługę wykonania kotary na wymiar. W ten sposób dajemy Ci pewność, że wybrana kurtyna foliowa na drzwi, przegroda, czy osłona np. regałów w sklepie, będzie idealnie dostosowana do warunków pracy i miejsca montażu.

Realizacja na wymiar to jedyny sposób, aby mieć pewność, że zamówiony produkt posłuży Ci tak, jak powinien. Co więcej, znajdziesz u nas nie tylko szeroki wybór elastycznych pasów PCV, ale również systemy do szybkiego montażu.

Pasy foliowe na drzwi i nie tylko. Wiele wersji jednego produktu

Właściwości termoplastyczne PCV umożliwiają kształtowanie tworzywa w dowolny sposób. Z tego względu, jest to materiał przydatny w wielu branżach – spożywczej, farmaceutycznej, rolniczej, czy przemysłowej, oraz w gospodarstwach domowych. Nasi klienci sięgają po kurtyny przemysłowe głównie w celu utworzenia niezawodnej osłony maszyn, przegród, kotar do mroźni i chłodni, ekranów między maszynami, a także zamiast drzwi magazynów lub hal produkcyjnych.

Kurtyna przemysłowa – jaką wybrać?

Kurtyny z pasów PCV dzielą się na kilka rodzajów, wszystkie posiadają jednocześnie główne właściwości folii standardowej.

 • folia PCV standard – zazwyczaj przezroczysta, ale występuje też w wersji kolorowej. Wytrzymała i elastyczna, zapewniająca izolację termiczną i akustyczną, doskonała do zastosowania w miejscach o dużym natężeniu ruchu,
 • pasy z folii PCV polar i super polar – wytrzymała na działanie bardzo niskich temperatur, nadająca się do mocowania w chłodniach, mroźniach, naczepach samochodów chłodniczych, oraz oddzielania wybranych stanowisk z maszynami,
 • folia PCV żebrowana – pozwala na swobodny przejazd wózków widłowych lub paletowych w magazynach, dzięki podłużnym żebrom nie przyczepia się do folii stretch ani innych przejeżdżających przez nią towarów,
 • wstęgi folii PCV antystatycznej – ograniczająca ryzyko iskrzenia, stworzona do miejsc zagrożonych wybuchem, serwerowni, zakładów produkujących układy elektroniczne,
 • folia PCV samogasnąca – dedykowana miejscom o zwiększonym ryzyku wystąpienia pożaru.

Kurtyna przemysłowa – cena. Ile to kosztuje?

Istnieje jeszcze jedna istotna kwestia dla wszystkich osób decydujących się na rozwiązanie, jakim jest kurtyna paskowa: cena produktu. Na szczęście koszt zakupu pasów PCV nie jest wysoki. Z reguły za produkt o naprawdę dobrej jakości zapłacisz zaledwie kilkaset złotych.

Trzeba przy tym pamiętać, że kurtyny przemysłowe PCV to inwestycja na wiele kolejnych lat. Pasy od zaufanego producenta nie zużywają się zbyt szybko, nie ulegną degradacji pod wpływem słońca i nie utracą swoich właściwości takich jak wytrzymałość mechaniczna czy odporność na wilgoć i środki chemiczne.

Sprawdź nasze realizacje kotar przemysłowych PCV

Decydując się na naszą ofertę, zyskujesz pewność, że wybierasz długowieczny produkt najwyższej jakości, pochodzący wyłącznie od renomowanych dostawców. Nie lubimy półśrodków, dlatego postawiliśmy na zachodnioeuropejską jakość w dziedzinie pasów PCV – producenta Extruflex. Dbamy równocześnie o stałe ulepszanie i poszerzanie oferty, wprowadzając coraz to nowsze i skuteczniejsze rozwiązania. Nasi klienci mogą liczyć na atrakcyjną cenę za metr bieżący pasów PCV, a także na indywidualnie przygotowaną wycenę realizacji kurtyn przemysłowych.

Szukaj artykułów innych kategoriach

Warto wiedzieć