Jak powiesić paski PCV

Czy paski PCV można powiesić źle? Tak. Pomimo, iż to prosta czynność, często zdarzają się błędy. W efekcie paski wiszą krzywo i odstają, a kurtyna jest nieszczelna. Pogarsza to jej właściwości: tłumienie hałasu i izolację termiczną. Dodatkowo kurtyna jest mniej odporna na przeciągi, bo wstęgi nie dociskają się wzajemnie.

Prawidłowy układ pasków PCV

Pasy PCV tworzą szczelną barierę jeśli są powieszone zgodnie z poniższym schematem:

Paski PCV powieszone w dwóch rzędach. Prawidłowy zakład pasków.

Wzajemne zachodzenie pasków na siebie sprawia, że pod wpływem nacisku wiatru kurtyna doszczelnia się. Pasy nie rozwiewają się łatwo. Ważne jest, żeby płytki przylegały do siebie całą powierzchnią. Na poniższym zdjęciu można zobaczyć ich prawidłowe ułożenie.

Prawidłowo powieszone plytki mocujące pasyWstęgi dociskają się wzajemnie, co sprawia, że kurtyna jest szczelna.

Tego unikaj

Unikaj wieszania pasków PCV „na mijanego”. Przez tak wykonaną kurtynę łatwiej się przechodzi, ale nie ogranicza ona przeciągów. Pod wpływem niewielkiego wiatru pasy fruwają bezładnie. Kurtyna nie spełnia swojej funkcji.

Pasy powieszone "na mijanego" - źle powieszona kurtynaKolejny błąd powstaje na skutek ze złego okucia pasów. Pomimo, iż płytki mocujące zostały powieszone prawidłowo, pasy nie zachodzą na siebie prawidłowo. Sprawdź, czy płytki zostały przynitowane do pasów we właściwy sposób. Najłatwiej zrobisz to przyglądając się pasom po ich powieszeniu. Jeśli wstęgi układają się tak jak na poniższym schemacie:

Źle powieszone pasy - kurtyna nie będzie szczelnato znaczy że płytki zostały przynitowane odwrotnie. Jest to błąd. Tak wykonana kurtyna nie będzie szczelna.

Szukaj artykułów innych kategoriach

Warto wiedzieć