Kurtyna do budy, czyli jak ocieplić budę dla psa

Kurtyna do budy chroni przed zimnem, wilgocią i przeciągami. Nie nasiąka wodą podczas deszczu. Szybko wysycha. Jest gładka i elastyczna. Łatwo przez nią przechodzić. Sprawdź dlaczego jeszcze warto wybrać kurtynę z pasków PCV do budy dla psa. Podpowiadamy, jak wykonać ją samodzielnie.

Planując ocieplenie psiej budy trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu jej wejścia. W tym celu na górnej krawędzi otworu wejściowego często są zawieszane koce lub kawałki tkanin. Mają one za zadanie chronić przed wiatrem, zimnem i deszczem. Czy taki wiatrołap jest skuteczny?

Wejście do budy jest często jest narażone na działanie warunków atmosferycznych. Zasłona musi zatrzymać wiatr, deszcz czy śnieg. Kurtyny wykonane z tkanin szybko nasiąkają wodą. Stają się ciężkie i tracą właściwości izolacyjne. Mokra kurtyna nie izoluje skutecznie przed zimnem i przewiewem. Taka forma zasłony nie chroni przed utratą ciepła. Pomimo ocieplenia dachu, ścian i podłogi w budzie nadal będzie zimno.

Kurtyna do budy wykonana z pasów PCV.

Jak wybrać dobry materiał na kurtynę do budy?

Materiał na kurtynę nie może chłonąć wody i przepuszczać wiatru. Musi być elastyczny, aby pies mógł łatwo przechodzić przez kotarę. Powierzchnia i krawędzie powinny być gładkie. Pies się nie skaleczy, a woda po deszczu szybciej wyschnie. Materiał powinien być dobrym izolatorem, żeby ograniczyć utratę ciepła.

Wszystkie te wymagania spełniają pasy z folii PCV.

PCV nie jest tworzywem higroskopijnym, nie chłonie wody. Dzięki temu, gdy kurtyna zmoknie podczas deszczu, pasy nie tracą swoich właściwości izolacyjnych.  Dodatkowo pasy są gładkie i elastyczne. Dzięki temu pies nie będzie miał problemu, aby przejść przez kurtynę.
Wykonanie kurtyny do budy z pasów PCV pomaga chronić przed zimnem.

Na co zwrócić uwagę, wykonując kurtynę do budy?

Kurtynę z pasów pcv łatwo wykonać. Jednak aby spełniła postawione jej zadania trzeba pamiętać o kilku zasad. Oto one:

Sposób mocowania

Pasy PCV montujemy wprost na ścianie budy. Do mocowania najlepiej użyć drewnianej listwy. Pasy mocujemy na listwie przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej. Następnie przykręcamy listwę wprost do ściany. Wstęgi zostają dociśnięte do ściany i trwale umocowane. Przed przykręceniem listwy trzeba sprawdzić, czy pasy wiszą równo. Powinny też przylegać całą powierzchnią do boków otworu.

Kurtyna paskowa do budy

Zakład pasów

Aby kurtyna była szczelna pasy muszą na siebie zachodzić. Zakład pasów zależy od warunków panujących w miejscu, gdzie stoi buda. W miejscach nieosłoniętych od wiatru zakład pasów powinien być największy. Zakładka wstęg może być mniejsza, gdy buda stoi pod dachem lub wiatą. Im większy zakład tym kurtyna jest szczelniejsza, ale trudniej przez nią przejść.

Na zewnątrz czy od środka – po której stronie zamocować kurtynę?

Kurtynę należy umocować od strony zewnętrznej budy. Wiejący wiatr dociska zasłonę do ściany. Naciskane wiatrem pasy przylegają do siebie, tworzą szczelną przegrodę. Podczas deszczu woda spływa po kurtynie, nie dostając się do środka.

Dopasowanie wymiarów kurtyny do budy

Kurtyna powinna być szersza i dłuższa od światła otworu. Pasy powinny nachodzić na ścianę nie mniej niż połowa ich szerokości.

Szukaj artykułów innych kategoriach

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.