Kurtyny spawalnicze

Kurtyny spawalnicze z lameli w kolorze czerwonym zawieszone na konstrukcji stalowej, osłaniają stanowisko spawalnicze.

Kurtyny spawalnicze – bezpieczeństwo i komfort w procesie spawania łukiem elektrycznym

Kurtyny spawalnicze chronią osoby, które nie biorą udziału w procesie spawania, a przebywają w pobliżu stanowisk spawalniczych bez odzież ochronnej. Niezależnie od swojej postaci zatrzymują szkodliwe dla ludzi promieniowanie, które powstaje podczas spawania przy pomocy łuku elektrycznego.

Dodatkowo zapewniają ochronę przed oparzeniami, których źródłem mogą być iskry lub rozżarzone odpryski metali.


To warto wiedzieć o kurtynach spawalniczych

Najważniejszą częścią kurtyn spawalniczych jest ich wypełnienie, ponieważ wykonuje się je z folii zatrzymującej szkodliwe dla ludzi promieniowanie UV i IR, które powstaje podczas spawania łukiem elektrycznym. Materiał może mieć postać pasów lub arkuszy. Ponadto różni się stopniem przezroczystości oraz grubością ale wszystkie folie spawalnicze, niezależnie od grubości, zatrzymują szkodliwe promieniowanie.

Kurtyny spawalnicze mają postać wolnostojących stelaży lub są zawieszone na stałe, osłaniając stanowiska spawalnicze. Niezależnie od sposobu zamocowania ochronnej kurtyny:

 • wszystkie folie spawalnicze zatrzymują promieniowanie UV i IR
 • spełniają wymagania określone w normie EN ISO 25980
 • różnią się stopniem przezroczystości
 • każdy stopień przezroczystości oznaczony jest innym kolorem
Parawan spawalniczy na kółkach można w łatwy sposób ustawić w dowolnym miejscu warsztatu. To bardzo dobra alternatywa dla dużych kurtyn spawalniczych.

Co różni kurtyny spawalnicze od kurtyn ze zwykłej folii PCV

Przepuszczalność promieniowania UV i IR

Przez kurtyny spawalnicze nie może przenikać promieniowanie UV i IR, które powstaje podczas spawania. Standardowe folie PCV nie zatrzymują tego promieniowania. Dlatego nie można ich wykorzystywać do produkcji kurtyn spawalniczych.

Odbicie światła

Kurtyny spawalnicze zatrzymują promieniowanie spawalnicze oraz w niewielkim stopniu odbijają je. Aby spełnić wymagania normy spawalniczej EN ISO 25980 ilość światła odbitego nie może przekraczać 10% światła padającego. Dzięki temu kurtyny spawalnicze chornią oczy i skórę.

Palność

Folie spawalnicze są materiałem samogasnącym. Oznacza to, że materiał pod wpływem ognia może ulec zapaleniu, jednak gdy źródło ognia zniknie, folia musi zgasnąć samoistnie w czasie do 3s. Standardowe folie PCV nie muszą spełniać tego wymogu.


Oferta kurtyn spawalniczych

Zasłony spawalnicze z folii o grubości 0.4mm, dostępne są różne rozmiary i kolory

Zasłony spawalnicze

Zasłony spawalnicze mają postać arkuszy folii PCV o grubości 0.4mm. Krawędzie arkuszy są wzmacniane. W górnej części wykonane są otwory do mocowania. Na bocznych krawędziach znajdują się napy do łączenia sąsiadujących ze sobą zasłon. Materiał zasłon spawalniczych spełnia wszystkie wymagania określone w normie EN ISO 25980. Zasłony można łączyć ze sobą w ścianki o niemal nieoraniczonej długości.

Lamele spawalnicze w czterech kolorach - pasy mają różne wymiary, długość rolki wynosi 50mb

Lamele spawalnicze

Lamele spawalnicze (pasy folii spawalniczej) dostępne są w czterech stopniach przezroczystości, które oznaczone są kolorami: czerwonym, brązowym, jasnym zielonym i ciemnym zielonym. Produkuje się z nich stacjonarne kurtyny paskowe lub mocuje na przenośnych stelażach. Wstęgi mają szerokość 300mm i grubość 2mm.

Parawany spawalnicze trzyczęściowe i jednoczęściowe z wypełnieniem z lameli spawalniczych

Parawany spawalnicze

Parawany spawalnicze są dostępne jako stacjonarne i mobilne oraz w wersji bez ramion (jednoczęściowe) i ze składanymi ramionami (trzyczęściowe). Na stalowym stelaży mogą być zamocowane zarówno lamele spawalnicze jak i zasłony spawalnicze. Dostępnych jest kilka wariantów wymiarowych parawanów..


Jakie zadania spełniają kurtyny spawalnicze

Kurtyny spawalnicze chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) i podczerwonym (IR)

Ochrona przed promieniowaniem UV i IR dla osób znajdujących się w pobliżu stanowisk spawalniczych

Kurtyny spawalnicze chronią przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego UV i podczerwonego IR, które powstaje podczas spawania. W rezultacie materiał pełni funkcję filtra, który zatrzymuje szkodliwe światło.

Kurtyny spawalnicze to bezpieczeństwo oraz ochrona oczu i skóry również przed światłem odbitym

Ochrona spawacza przed światłem odbitym

Promieniowanie spawalnicze, tak jak każde inne światło, odbija się od napotkanych przeszkód. Dlatego folie spawalnicze mają za zadanie tłumić odbijanie promieniowania. Materiał znakuje się jako spawalniczy, gdy ilość światła odbitego jest mniejsza niż 10%. Redukcja światła odbitego podnosi komfort pracy spawacza i zwiększa jej bezpieczeństwo.

Kurtyny spawalnicze są wykonywane z folii samogasnącej. Zatrzymują iskry i odpryski metali.

Bariera dla iskier i rozżarzonych odprysków metalu

Materiał, z którego są wykonywane kurtyny spawalnicze, jest samogasnący. Oznacza to, że nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia oraz zatrzymuje iskry oraz odpryski rozżarzonego metalu. Dzięki temu stanowi barierę, która chroni przed poparzeniem ludzi przebywających w pobliżu stanowisk spawalniczych.


Materiały używane na wypełnienia kurtyn spawalniczych

Materiały, z których wykonywane są kurtyn spawalnicze, różnią się stopniem przepuszczalności światła widzialnego. Najwięcej światła przepuszczają folie w kolorze czerwonym, a najmniej folie zielone ciemny mat. Jednak wszystkie przezroczyste folie spawalnicze równie skutecznie zatrzymują szkodliwe dla ludzi promieniowanie podczerwone IR i ultrafioletowe UV. Dzięki temu można je dopasowac do każdego stanowiska spawalniczego.

Folia spawalnicza w kolorze czerwonym

Folia spawalnicza w kolorze czerwonym
Przepuszczalność światła widzialnego: najwyższa

Folia spawalnicza w kolorze brązowym

Folia spawalnicza w kolorze brązowym
Przepuszczalność światła widzialnego: wysoka

Folia spawalnicza w kolorze jasnym zielonym

Folia spawalnicza w kolorze jasynym zielonym
Przepuszczalność światła widzialnego: średnia

Folia spawalnicza w kolorze ciemnym zielonym mat

Folia spawalnicza w kolorze ciemnym zielonym mat
Przepuszczalność światła widzialnego: najniższa


Kurtyny spawalnicze to uniwersalne przegrody – sprawdź jakie mają zastosowania

Kurtyny spawalnicze chronią oczy i skórę przed szkodliwym promieniowaniem spawalniczym. Dodatkowo kurtyny spawalnicze zatrzymują rozprzestrzenianie się iskier i odprysków metali.

Ze względu na swoje właściwości ochronne kurtyny spawalnicze stosuje się do wygradzania i oddzielania stanowisk, na których prowadzi się prace spawalnicze. Wykorzystuje się je zarówno do zabudowy pojedynczych stanowisk jaki i oddzielania sąsiadujących ze sobą.

Do separacji sąsiadujących stanowisk polecamy zastosować folię o najmniejszej przezroczystości. W naszej ofercie materiał ten ma kolor ciemny zielony mat i jest dostępny zarówno w postaci lameli (pasów) jak i arkuszy i zasłon.

Kurtyna spawalnicza z pasów w kolorze czerwonym jako ścianka oddzielająca pomieszczenia.

Kurtyna spawalnicza jako ścianka oddzielająca pomieszczenia

Kurtyny spawalnicze z lameli, zamontowane na wejściu do stanowisk spawalniczych.

Kurtyny z lameli spawalniczych, zamontowane na rozwieranych ramach, służą do zamknięcia stanowisk spawalniczych

Folia w kolorze ciemnym zielonym mat przepuszcza najmniej światła widzialnego. Dlatego takie rozwiązanie podnosi komfort pracy spawaczy.

Kurtyny oddzielające przyległe stanowiska najczęsciej wykonuje się z folii w kolorze ciemnym zielonym mat.

Kurtyny spawalnicze służą do wydzielenia obszaru spawania i cięcia przedmiotów o dużych gabarytach.

Wydzielone wewnątrz hali stanowisko do spawania i cięcia przedmiotów o dużych gabarytach

Parawany spawalnicze przenośne to wygodne rozwiązanie.

Przenośne parawany spawalnicze pomagają zorganizować tymczasowe stanowisko spawalnicze.


Sprawdź jak rozpoznać, czy Twój materiał to właśnie kurtyna spawalnicza

Oznakowanie folii spawalniczej - numer normy EN ISO 25980 i data produkcji (rok i miesiąc)

Wymagania prawne w sprawie oznakowania

Proces spawania łukiem elektrycznym niesie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Dlatego materiały, które mają zapewnić bezpieczeństwo w tym procesie, muszą spełniać wymagania w zakresie wykonania, parametrów techniczych oraz oznakowania.

Wymagania prawne w sprawie kurtyn spawalniczych i ich oznakowania zostały zawarte w normie EN ISO 25980 Zdrowie i bezpieczeństwo przy spawaniu i procesach pokrewnych — Przezroczyste zasłony spawalnicze, taśmy i ekrany do procesów spawania łukowego

Bardzo ważne jest, aby kupując kurtyny spawalnicze lub same lamele sprawdzić, czy materiał jest oznaczony zgodne z normą EN ISO 25980.  Jest to ważne ponieważ oznakowanie potwierdza przydatność materiału w procesie spawania.

Oznakowanie w praktyce

W celu identyfikacji kurtyny spawalnicze, lamele, ekrany, oraz zasłony powinny posiadać trwałe oznakowanie, którego nie można usunąć. Oznakowanie musi być łatwe do odczytania, dlatego litery i inne znaki nie mogą być mniejsze niż 10mm.

Oznakowanie kurtyn spawalniczych powinno składać się z numeru normy (EN ISO 25980), nazwy producenta, dystrybutora lub importera. Dodatkowo może być użyty znak handlowy. Wymagane jest zamieszczenie daty produkcji (miesiąc i rok).

 

  Ocena: 5/5

  Wasze kurtyny spawalnicze mają wszystko czego szukałem. Ochrona przed promieniowaniem IR jak i UV. Ochrona pracowników przed światłem odbitym i świetna bariera dla różnych odprysków. Polecam.

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Kurtyny spawalnicze

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

  Ocena: 5/5

  To, że w Waszym sklepie dostępnych jest kilka wariantów parawanów to zdecydowanie ułatwienie. Potrzebowałem parawan spawalniczy trzyczęściowy, ze składanymi ramionami i znalazłem ;) Jestem bardzo zadowolony!

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Kurtyny spawalnicze

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

  Ocena: 5/5

  Bezpieczeństwo ludzi, którzy biorą bezpośredni udział w procesie spawania w mojej firmie to dla mnie podstawa. Ekrany spawalnicze od Was spisują się na medal. Nikt nie jest narażony na promieniowania IR emitowane przez łuki spawalnicze. Dzięki!

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Kurtyny spawalnicze

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

  Ocena: 5/5

  Przekonał mnie do was fakt, iż krawędzie arkuszy są specjalnie wzmacniane, co jest ogromnym plusem. Dzięki temu, Wasze zasłony spawalnicze moim zdaniem są zdecydowanym liderem na rynku.

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Kurtyny spawalnicze

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.