Hałas, zapylenie i promieniowanie UV – stosuj kurtyny paskowe i unikaj kłopotów

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jakie niebezpieczeństwa czekają na Ciebie w pracy? Jest ich bardzo wiele, ale na szczęście wielu z nich można uniknąć. Sprawdź jak bronić się przed hałasem, zapyleniem i promieniowaniem UV.

Ochrona przed hałasem

Długotrwałe przebywanie w miejscach o dużym natężeniu hałasu może powodować uszkodzenie słuchu oraz wpływa negatywnie na układ krążenia, układ nerwowy, utrudnia koncentrację i skupienie uwagi. Wydajność pracy w miejscach gdzie występuje ciągły hałas na poziomie 70 dB jest zmniejszona, dodatkowo negatywnie oddziałuje na organizm powodując zaburzenia słuchu i bóle głowy. Pomocne w walce z hałasem jest stosowanie dodatkowych barier, przegród czy wygrodzeń ograniczających propagację fal dźwiękowych.

Kurtyny paskowe do redukcji hałasu

Folia PCV jest dobry izolatorem akustycznym. Skuteczną pomocą w walce z hałasem jest stosowanie kurtyn paskowych wykonanych z folii PCV. Kurtyny paskowe mogą posłużyć do wydzielania stanowisk roboczych w tłoczniach blach, wydziałach obróbki mechanicznej metalu, wytwórniach konstrukcji stalowych. Przegrody z pasów PCV znajdują również zastosowanie jako elementy osłon na liniach produkcyjnych oraz obudów dla kompresorów i obrabiarek. Zastosowanie wstęg o wymiarach 2×100 mm umożliwia ludziom swobodne przechodzenie przez kurtynę przy zachowaniu właściwości użytkowych szerszych pasów.

Walka z zapyleniem w miejscu pracy

Kurtyny paskowe w ochronie przeciw pyleniu

Zapylenie oddziałuje negatywnie na ludzki organizm. Pył wywołuje podrażnienia śluzówek, oczu oraz wpływa szkodliwie na płuca. Zapylenie stanowi również przeszkodę w zachowaniu wymaganej czystości i hermetyczności produkcji. Obszary o zwiększonym zapyleniu, linie produkcyjne, miejsca zrzutu towarów często są wyposażane w systemy odpylające. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu warto wykorzystać dodatkowe przegrody, ograniczające rozprzestrzenianie się pyłu i zanieczyszczeń. Kurtyny paskowe stanowią dobrą barierę przed rozprzestrzenianiem się pyłu i zanieczyszczeń. Elastyczne przegrody z PCV sprawdzają się również jako osłony chroniące przed odpryskami powstającymi w procesie cięcia.

Niewidzialne zagrożenie – promieniowanie UV

Ekspozycja na oddziaływanie promieniowania UV powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych w skórze, zaćmę czy zmętnienie soczewki oka. Przyczynia się również do powstawania stanów zapalnych i oparzeń skóry, może uszkadzać rogówkę, osłabiać odporność immunologiczną i prowadzić do raka skóry. Narażenie na nadmierną ekspozycję promieniowania UV stanowi istotny problem, ponieważ promieniowanie UV pozostaje niewidoczne gołym okiem. Dodatkowo promienie ultrafioletowe nie powodują natychmiastowej reakcji skórnej. Negatywne oddziaływanie UV jest ukryte i staje się widoczne dopiero po pewnym czasie.

Kurtyny paskowe stosowane do ochrony przez promieniowaniem UV

W przemyśle źródłem promieniowania UV są lampy stosowane do utwardzaniu polimerów. Promieniowanie UV emitują lasery typu YAG stosowane do cięcia metali. Promienie UV powstają również w procesie spawania, źródłem jest łuk elektryczny. Promieniowanie UV jest generowane przez urządzenia medyczne do fototerapii oraz przez solaria. Lampy bakteriobójcze stosowane do sterylizacji pomieszczeń w placówkach medycznych oraz zakładach przetwórstwa spożywczego (zakłady mięsne).

Folia PCV stanowi skuteczną barierę dla promieniowania UV. Stosowanie kurtyn z pasów PCV pomaga chronić wzrok i skórę przed niepożądanym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego.

Szukaj artykułów innych kategoriach

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.