Kurtyny przesuwane

Kurtyny przesuwane stosuje się w miejscach, gdzie występuje zmienna lub czasowo duża intensywność ruchu. W trakcie przeładunku, przewożenia towarów i przechodzenia ludzi kurtyny paskowe mogą zostać odsłonięte, aby ułatwić przemieszczanie. Gdy następuje zmniejszenie częstotliwości ruchu, kurtyna z powrotem jest przesuwana, zamykając otwór. Kurtyny PCV przesuwane zużywają się znacznie wolniej niż statyczne przegrody paskowe. Przede wszystkim w przypadku systemów mobilnych zasłon, transparentność oraz komfort użytkowania znacznie wzrastają.

Spis treści:


Budowa kurtyn przesuwanych

Kurtyna przesuwana zamontowana do stropu
Kurtyna przesuwana

Kurtyny przesuwane są zbudowane z szyn jezdnych, uchwytów mocujących oraz wózków jezdnych. Szyny jezdne mogą być mocowane do nadproża, ściany albo elementów konstrukcji nośnych. Szyny występują w odcinkach prostych oraz łukach o różnych kątach ugięcia oraz promieniach krzywizny. Różnorodność elementów jezdnych umożliwia dopasowanie torów do każdych warunków zabudowy.

Wszystkie elementy systemu przesuwanego wykonane są ze stali ocynkowanej galwanicznie. Mogą być stosowane nie tylko w przemyśle maszynowym, ale również w spożywczym. Kurtyny paskowe wyposażone w systemy przesuwane znajdują także zastosowanie w ciągach technologicznych, na szlakach komunikacyjnych o zmiennym natężeniu ruchu oraz jako przegrody w halach i magazynach.


Elementy składowe

Wszystkie elementy systemów przesuwanych występują w trzech wariantach nośności: lekkim (do 90 kg), średnim (do 200 kg) oraz ciężkim (do 400 kg). Do zastosowań specjalnych można również użyć elementy o nośności do 2000 kg.

szyna jezdna prosta do kurtyn przesuwanych

Szyna jezdna prosta

Podstawowy element do budowy systemów podwieszanych. Występuje w odcinkach o długości do 6m. Do budowy torów o długości powyżej 6mb stosuje się łączniki – mufy lub podpory.

szyna jezdna łukowa do kurtyn przesuwanych

Szyna jezdna łukowa

Szyna jezdna wygięta pod kątem: 30°, 45°, 60° i 90° stosowana jest do zmiany kierunku toru. Można ją użyć do rozbudowanych systemów podwieszanych oraz kurtyn przesuwanych otwieranych „na ścianę”.

Uchwyt sufitowy pojedyńczy do mocowania szyn prostych

Uchwyt sufitowy pojedynczy

Stosowany do podsufitowego montażu pojedynczej szyny – jednego toru. Ilość i rozstaw uchwytów dopasowuje się do ciężaru kurtyny. Stabilizację szyny, po której przesuwa się przegroda paskowa, uzyskuje się poprzez dociśnięcie śrubą lub śrubami umieszczonymi w ścianach uchwytu.

Uchwyt sufitowy podwójny do mocowania szyn prostych

Uchwyt sufitowy podwójny

Uchwyt podwójny przeznaczony do montażu kurtyn przesuwnych w dwóch rzędach.

Uchwyt ścienny pojedyńczy do mocowania szyn prostych. Uchwyt mocowany do ściany.

Uchwyt ścienny pojedynczy

Umożliwia w prosty i szybki sposób zamocowane kurtyny przesuwanej do ściany. Szyna jezdna jest mocowana w uchwycie przy pomocy śruby dociskowej.

Uchwyt ścienny podwójny do mocowania szyn prostych. Uchwyt mocowany do ściany.

Uchwyt ścienny podwójny

Wykorzystywany do budowy kurtyn paskowych przesuwanych równolegle w dwóch rzędach.

Uniwersalny regulowany wspornik do mocowania szyn. Montaż do ściany.

Regulowany wspornik ścienny

Przeznaczony do mocowania szyn na ścianie. Pozwala na kompensację niewspółosiowości powierzchni, do której mocowane są uchwyty. Odsuwa szynę jezdną od ściany (np. ze względu na instalacje lub inne przeszkody). Jest stosowany w połączeniu z uchwytem szyny.

Uniwersalny regulowany uchwyt do mocowania szyn. Montaż do wspornika.

Uchwyt szyny

Stosowany w połączeniu z regulowanym wspornikiem ściennym. Umożliwia dostosowanie wysokości szyny poprzez zmianę pozycji nakrętek mocujących. Stanowi alternatywę dla nieregulowanego uchwytu ściennego lub sufitowego.


Schematy wśród kurtyn przesuwanych

Kurtyna jednoczęściowa przesuwna, jednorzędowa

Jest to najczęściej stosowany typ kurtyny przesuwanej. Składa się z kurtyny paskowej, szyny jezdnej oraz wózków. Ilość wózków dopasowuje się do ciężaru kurtyny. Długość szyny jezdnej (L) jest równa co najmniej dwukrotności szerokości otworu (B). Zastosowanie tego systemu przesuwanego wymaga znacznej ilość wolnego miejsca po jednej ze stron otworu. Szynę montuje się przed otworem oraz na ścianie poza otworem, aby przesunąć całą kurtynę paskową na bok. System ten dedykowany jest do instalacji na przegrodach, w których otwór znajduje się niesymetrycznie.

Schemat ideowy przedstawiający kurtynę przesuwaną jednoczęściową
Kurtyna przesuwana – schemat systemu jednorzędowego
kurtyna przesuwana jednoczęściowa w pozycji zasłoniętej
Otwór bramowy zasłonięty – kurtyna zamknięta
kurtyna przesuwana jednoczęściowa w pozycji odsłoniętej
Otwór odsłonięty

Kurtyna dwuczęściowa rozsuwana, jednorzędowa

Kurtyna składa się z dwóch, rozsuwanych w przeciwną stronę, części. Obydwie części są zawieszone na jednej szynie jezdnej. Szynę jezdną mocuje się przed otworem, do nadproża. Odsłonięcie otworu odbywa się poprzez przesunięcie każdej z części kurtyny w przeciwnym kierunku. Kurtyna może być podzielona symetryczne lub niesymetrycznie.  Szerokość każdej z części kurtyny dopasowuje się do szerokości ściany po każdej ze stron otworu bramowego.

Schemat ideowy przedstawiający kurtynę przesuwaną dwuczęściową jednorzędową
Kurtyna przesuwana – schemat systemu jednorzędowego
kurtyna przesuwana dwuczęściowa jednorzędowa zasłonieta
Otwór bramowy zasłonięty – kurtyna zamknięta
kurtyna przesuwana dwuczęściowa jednorzędowa odsłonięta
Otwór odsłonięty

Kurtyna dwuczęściowa przesuwna, dwurzędowa

Kurtyna dzielona jest na dwie części a każdą z części umieszcza się na osobnej szynie. Obydwie szyny mocuje się pod nadprożem (w świetle otworu). Kurtyny przesuwne dwurzędowe stosuje się wtedy, gdy po bokach otworu nie ma wystarczającej ilości miejsca na montaż szyn jezdnych. Dwie niezależne szyny jezdne umożliwiają dowolne przesuwanie kurtyn. Takie rozwiązanie pozwala wybrać, która część otworu ma zostać czasowo odsłonięta.

Schemat ideowy przedstawiający kurtynę przesuwaną dwuczęściową dwurzędową
Kurtyna przesuwana – schemat systemu dwurzędowego
kurtyna przesuwana dwuczęściowa dwurzędowa zasłonięta
Otwór bramowy zasłonięty – kurtyna zamknięta
kurtyna przesuwana dwuczęściowa dwurzędowa odsłonięta
Otwór odsłonięty

Opinie o realizacjach kurtyn paskowych przez naszą firmę

Przeczytaj, co na temat naszych kurtyn paskowych mówią Klienci

    Kurtyna przesuwana dobrej jakości

    Ocena: 5/5

    Kurtyna przesuwna była mi potrzebna do mroźni. Długo szukałem sprawdzonego producenta i oferty na indywidualne zamówienie i w końcu znalazłem. Polecam

    Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Kurtyny przesuwane

    OCENA ZWERYFIKOWANA

    Ocena

    Bardzo dobra

    Stan zlecenia

    Zrealizowany

    Jednorzędowe kurtyny przesuwne

    Ocena: 5/5

    Spodziewałem się, że montaż kurtyn przesuwnych będzie o wiele trudniejszy niż montaż klasycznych kurtyn paskowych, jednak wcale tak nie było (może dlatego, że wybrałem kurtynę jednorzędową). Wielki plus za szybką realizację!

    Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Kurtyny przesuwane

    OCENA ZWERYFIKOWANA

    Ocena

    Bardzo dobra

    Stan zlecenia

    Zrealizowany

    Dwurzędowa przesuwna kurtyna

    Ocena: 5/5

    Wybrałem dwuczęściowe kurtyny przesuwne z dwoma rzędami. Takie rozwiązanie sprawdziło się u mnie o wiele lepiej, ponieważ nie miałem za dużo miejsca na montaż klasycznych kurtyn. Poza tym takie rozwiązanie świetnie się sprawdza, ponieważ można wybrać stronę kurtyny, która ma zostać odsłonięta.

    Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Kurtyny przesuwane

    OCENA ZWERYFIKOWANA

    Ocena

    Bardzo dobra

    Stan zlecenia

    Zrealizowany

    Przesuwna kurtyna PCV

    Ocena: 5/5

    Zależało mi najbardziej na szybkiej realizacji, dlatego nie interesowały mnie pasy PCV, a gotowa kurtyna PCV. Wybrałem tę z systemem przesuwnym. Montaż był bardzo prosty i moi pracownicy bez problemu sobie z nim poradzili.

    Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Kurtyny przesuwane

    OCENA ZWERYFIKOWANA

    Ocena

    Bardzo dobra

    Stan zlecenia

    Zrealizowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.