Pas PCV – budowa

Budowa pasa PCV decyduje o właściwościach użytkowych kurtyn paskowych. Warto zwrócić uwagę na wykończenie krawędzi folii i kształt pasów. Niezależnie od przeznaczenia, prawidłowo wykonane pasy z miękkiej folii PCV mają specjalnie zaokrąglone krawędzie boczne oraz charakterystyczne wyprofilowanie – wygięcie w kształcie łuku. Pasy pcv przeznaczone do intensywnej eksploatacji posiadają dodatkowo wzmocnienia w postaci podłużnych żeber (folia żebrowana, inna nazwa to folia podwójnie żebrowana lub folia ryflowana).

Spis treści:


Zaokrąglone krawędzie

Pas PCV z zaokrągloną krawędzią
Pas PCV z zaokrągloną krawędzią

Prawidłowa budowa pasa PCV to przede wszystkim zaokrąglone krawędzie. Chronią one użytkowników przechodzących przez kurtynę paskową przed zranieniem, nie niszczą ich odzieży. Gładkie i zaokrąglone krawędzie są bezpieczne dla transportowanych ładunków. W wielu firmach towary są pakowane przy użyciu elastycznej folii stretch. Przeciągnięcie ostrej krawędzi źle wykonanego pasa PCV po opakowaniu lub towarze może spowodować jego uszkodzenie.

W jaki sposób uzyskuje się bezpieczne wykończenie wstęg PCV? Zaokrąglenie krawędzi następuje podczas procesu produkcyjnego, gdy rozgrzane i uplastycznione tworzywo sztuczne (polichlorek winylu) jest wyciskane przez głowicę wytłaczarki. Formowanie kantu pasa podczas wytłaczania pozwala otrzymać bezpieczny, obły kształt, bez ostrych zakończeń. Dlatego też nie zaleca się docinać wzdłużnie pasów, aby nie tworzyły się zadziory oraz ostre krawędzie.



Poprzeczne wyprofilowanie

Pas PCV wyprofilowany poprzecznie w kształt łuku
Pas PCV wyprofilowany w kształcie łuku

Zasłona wstęgowa złożona z pasów w kształcie łuku jest szczelna i jednocześnie wygodna w użytkowaniu. Taka orientacja pasów ułatwia przejście lub przejechanie. Dodatkowo pasy nie wyginają się i nie skręcają pod wpływem wiatru lub innych czynników. Kształt łuku zapewnia kurtynie paskowej odpowiednią sztywność. Można zamontować pasy na zakładkę, dzięki czemu zasłona będzie dobrze chroniła przed przeciągami. Zapewni również właściwą izolację termiczną oraz akustyczną. Kolejne pasy powinny zachodzić na siebie tak, aby grzbiety łuków sąsiadujących ze sobą pasów znajdowały się po zewnętrznych stronach. Przypomina to dłonie założone jedna na drugą.

Wyprofilowanie w kształt łuku następuje podczas produkcji pasów w procesie ekstruzji czyli wytłaczania. Tworzywo, z którego powstaje pas PCV, jest wyciskane przez odpowiednio ukształtowaną głowicę wytłaczarki.

Wzmocnienia biegnące wzdłuż pasa

Pas PCV z wzmocnieniami przebiegającymi wzdłuż wstęgi
Pas folii PCV z podłużnymi wzmocnieniami w postaci żeber

Pasy z miękkiego PCV o podwyższonej trwałości wyróżniają się podłużnymi wzmocnieniami (żebrami). Żebra są rozmieszczone po obu stronach pasa. Zwiększają one wytrzymałość mechaniczną pasów i zmniejszają powierzchnię tarcia pasów o transportowane elementy. Pasy te dłużej pozostają przezroczyste, gdyż ściera się przede wszystkim powierzchnia żebra. Przejeżdżające przez kurtynę ładunki mają styczność z żebrami a nie płaszczyzną pasów. Zapobiega to rysowaniu powierzchni oraz szybkiemu matowieniu i uszkadzaniu folii. Żebra zmniejszają również przyleganie do siebie sąsiadujących pasów oraz pasów do przewożonych elementów.

Z uwagi na podwyższoną trwałość folia podwójnie żebrowana jest najczęściej stosowana w miejscach, gdzie występuje ruch mechaniczny (wózki widłowe, ręczne wózki paletowe – „paleciaki”, wózki akumulatorowe).

    budowa pasa PCV

    Ocena: 5/5

    W końcu znalazłem szczegółowe informacje na temat budowy pasa PCV. Wszędzie były informacje o tym, jak wygląda budowa kurtyny paskowej, ale nie samego pasa. Rzetelne informacje - to się ceni!

    Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Pas PCV – budowa

    OCENA ZWERYFIKOWANA

    Ocena

    Bardzo dobra

    Stan zlecenia

    Zrealizowany

    Wyprofilowana budowa kurtyny PCV

    Ocena: 5/5

    Zastanawiałem się, czy poprzeczne wyprofilowanie pasów PCV nie sprawi, że kurtyna będzie nieszczelna lub nie sprawdzi się po jej złożeniu i ponownym powieszeniu. Okazało się jednak, że takie pasy są bardziej szczelne, aniżeli płaskie PCV

    Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Pas PCV – budowa

    OCENA ZWERYFIKOWANA

    Ocena

    Bardzo dobra

    Stan zlecenia

    Zrealizowany

    Kurtyna PCV - budowa

    Ocena: 5/5

    Wybrałem kurtyny paskowe wykonane ze specjalnie wzmocnionych pasów. Potrzebna była mi wzmocniona folia, ponieważ ruch między pomieszczeniami w magazynie jest dość duży, a wolałem, żeby kurtyna przetrwała jak najdłużej. Kurtyna trzyma się

    Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Pas PCV – budowa

    OCENA ZWERYFIKOWANA

    Ocena

    Bardzo dobra

    Stan zlecenia

    Zrealizowany

    Budowa kurtyny paskowej

    Ocena: 5/5

    Zastanawiała mnie budowa kurtyny paskowej, a szczególnie to, jak pasy mogą być tak szczelne. Myślę, że wszystko zależy od powieszenia kurtyny. Powieszenie kurtyn na przekładkę daje najlepsze efekty i o dziwo nie przeszkadza w transporcie, nawet samochodowym.

    Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Pas PCV – budowa

    OCENA ZWERYFIKOWANA

    Ocena

    Bardzo dobra

    Stan zlecenia

    Zrealizowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.