Folia PCV – właściwości

Folia PCV. Czym się kierować przy wyborze?

Dzięki odpowiednim parametrom technicznym oraz doskonałej odporności folia PCV sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu, m.in.:

 • samochodowego (myjnie, warsztaty, lakiernictwo),
 • logistycznego (wszelkiego rodzaju magazyny, czy hale),
 • rolniczo-spożywczego (chłodnie, zamrażalnie, czy przetwórstwo mięsne i rybne).

To nieodłączny i podstawowy element specjalistycznych zasłon. Oczywiście podstawą są wszelkie niezbędne atesty oraz świadectwa i dopuszczenia do obrotu. Już na etapie produkcji muszą zostać wykorzystane odpowiednie materiały wysokiej jakości: bezpieczne dla ludzkiego zdrowia oraz samego środowiska – dopiero taka folia PCV wchodzi w grę.

Folia PCV to stosunkowo niedrogie rozwiązanie – zwłaszcza biorąc pod uwagę ich możliwości i zastosowanie. Popularne określanie folii PCV jako „folia plastikowa” to zabieg, który od dawna mija się z prawdą. Dzisiejsze PCV jest nie tylko wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, ale też wygodne w użyciu i niezawodne – bez względu na warunki.

Jakie zalety posiadają oferowane przez nas materiały? To przede wszystkim:

 • wytrzymałość na działania mechaniczne,
 • odpowiednia izolacja termiczna (zarówno przy wysokich, jak i niskich temperaturach),
 • optymalna elastyczność,
 • odbija oraz pochłania fale dźwiękowe – ułatwia walkę z hałasem,
 • bezpieczeństwo – nie grozi pracownikom zacięciem lub wypadkiem (w przypadku wózka widłowego).

Folie PCV znajdują zastosowanie w rozwiązaniach przemysłowych oraz komercyjnych projektach. Pasy wykonane z miękkiego PCV sprawdzają się między innymi jako materiał na kurtyny paskowe, ponieważ są wytrzymałe, przezroczyste i elastyczne. Poza bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi (wytrzymałość na zerwanie, rozciąganie, termoizolacja), folia PCV ma wiele innych zalet, które sprawiają, że nadaje się na specjalistyczne kotary przemysłowe. Pasy PCV są odporne na działanie wielu substancji chemicznych, w tym rozpuszczalników. Doskonale redukują hałas. Mają znakomite właściwości termoizolacyjne, zarówno w wysokich, jak i ujemnych temperaturach. PCV wyprodukowane z odpowiednich substancji jest przyjazne dla środowiska i nieszkodliwe dla użytkowników.

Folia PCV – zastosowania i wszystko, co powinieneś wiedzieć

Dlaczego ludzie tak chętnie decydują się na taki zakup? Co sprawia, że folia PCV jest obecnie standardem w każdej chłodni, hali, każdym magazynie i wszędzie, gdzie w grę wchodzi komfort i bezpieczeństwo pracy? Argumenty, na które trafiłeś wyżej, są oczywiście kluczowe, ale do tego dochodzą także kwestie, które do tej pory były spychane na margines – chodzi oczywiście o samą konserwację folii PCV (lub raczej jej brak). O ile drzwi lubią płatać figle w najmniej oczekiwanym momencie, tak odpowiednio zawieszona folia PCV sprawdza się zawsze i wszędzie.

Spis treści:


Folie PCV – Plastyfikatory

Aby folie PCV było bezpieczne dla zdrowia użytkowników, muszą być wykonane z odpowiednich substancji. Bardzo ważnym składnikiem elastycznego PCV są plastyfikatory, które zapewniają miękkość i sprężystość materiału. Plastyfikatory stanowią około 30-45%  objętości wagowej elastycznego PCV. Niektórzy producenci, w celu obniżenia kosztów wytworzenia, korzystają przy produkcji PCV ze zmiękczaczy niskiej jakości a nawet substancji, które w krajach Europy są zabronione. Są one szkodliwe dla środowiska, ludzkiego zdrowia i negatywnie wpływają na trwałość produktów. Na rynku dostępne są różne rodzaje plastyfikatorów, jednak około 80% światowej produkcji stanowią trzy z nich:
DEHP (DOP) – ftalan dioktylowy (di-2-ethylhexyl phthalate, di-octylo phthalate),
DINP – ftalan diizononylowy (ftalandi-isononyl phthalate),
DIDP – ftalan diizodecylowy (di-isodecyl phthalate).

DINP i DIDP  to bezpieczne plastyfikatory. Mogą być wykorzystywane do produkcji zabawek oraz wyrobów przeznaczonych do kontaktu z dziećmi. DEHP (DOP) może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Nie zaleca się jego stosowania w branży spożywczej.

Wnioski z oceny ryzyka opublikowane w Dziennikach Urzędowych Unii Europejskiej 2006/ 90/04 (13/04/2006) & 2008/C 34/01 (07/02/2008)

Wnioski płynące z oceny ryzyka na temat: DEHP (DOP) DINP DIDP
Pracowników + +
Użytkowników + +
Ludzi narażonych na działanie substancji za pośrednictwem środowiska + +
Ludzkiego zdrowia + + +
Atmosfery + + +
Ekosystemu wodnego + +
Ekosystemu lądowego + +
Mikroorganizmów + + +
Klasyfikacja Szkodliwe  działanie na rozrodczość (R60 i R61) Bezpieczne Bezpieczne

R60 – oznacza ryzyko upośledzenia płodności,
R61 – możliwość wywołania szkody w organizmie nienarodzonych dzieci.

Powrót do menu


Właściwości folii PCV – redukcja hałasu

 Redukcja hałasu

Wyniki pomiaru redukcji dźwięku przez kurtynę z pasków PCV zgodnie z normą DIN 52210.Wykres pokazujący zależność stopnia redukcji halasu przez folię pcv w zależności od częstotliwości dźwięku

grubość kurtyny: 5mm | powierzchnia testowa = 1,76m2 | rodzaj dźwięku: szum biały | zastosowane filtry: filtr TERZ

Hałas należy do grupy czynników uciążliwych oraz szkodliwych w miejscu pracy. Ciągłe przebywanie w miejscach, gdzie występują dźwięki o natężeniu większym niż 80 dB, może powodować problemy ze zdrowiem. Zgodnie z polskim prawem w zakresie BHP pracodawca powinien stosować obudowy dźwiękoizolacyjne, ekrany i materiały dźwiękochłonne. Takim materiałem jest elastyczne PCV, które bardzo skutecznie pochłania i wytłumia fale dźwiękowe. Folia z elastycznego PCV pozwala ograniczać rozprzestrzenianie się hałasu, w postaci mechanicznych fal akustycznych. Właściwie zamontowana kurtyna zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną. Stosowanie kotar paskowych jako ścianek działowych pozwala na znaczne obniżenie hałasu.

Folia PCV gwarantuje więc komfort pracy, który jest po prostu kluczowy. W przypadku odpowiedniej folii jej grubość schodzi na dalszy plan. To oczywiście nadal ważne, ale odpowiednie materiały i sam etap produkcji pozwalają uzyskać zadowalającą dźwiękoszczelność, bez znacznej ingerencji w grubość  folii PCV. Przedstawiona wyżej tabela to wiarygodne źródło, na którym możesz polegać. Wniosek natomiast w wielu przypadkach będzie podobny – folia PCV prezentuje się dużo lepiej od tradycyjnych drzwi.

Kurtyny paskowe mogą być stosowane jako przegrody stanowiące izolację dźwiękową, między innymi w obszarach produkcyjnych oraz w fabrykach. Służą do separacji stref wokół maszyn. Folia PCV oddziela linie produkcyjne lub taśmociągi. Kurtyny paskowe są stosowane również do wydzielania stanowisk roboczych. Chronią pracowników w przemysłowym i hałaśliwym otoczeniu. Podnoszą komfort pracy i ułatwiają komunikację między ludźmi. Folia jest przy tym dużo wygodniejsza od tradycyjnych drzwi. Nieporównywalnie mniejsza grubość, lekkość i elastyczność w połączeniu z tak niezawodną dźwiękoszczelnością – to po prostu musi działać. Na efekty nie trzeba czekać. Komfort i efektywność pracy wzrastają automatycznie.

Powrót do menu


Folia PCV – producent potwierdza: izolacja cieplna na najwyższym poziomie

Elastyczna folia PCV jest jednym z najlepszych izolatorów termicznych spośród tworzyw sztucznych. Dodatkowo nie przepuszcza wody oraz powietrza. Dlatego znakomicie sprawdza się jako materiał na kurtyny paskowe oraz bramy wahadłowe. Wykonane z elastycznego PCV zasłony są wykorzystywane jako przegrody termiczne. Pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania (zachowanie energii cieplnej) oraz zwiększenie komfortu pracy. Występują specjalistyczne folie spełniające dodatkowe wymagania związane z izolacją termiczną: folia mroźnicza, spawalnicza czy antystatyczna.

Ze względu na właściwości izolacyjne folia PCV znajduje zastosowanie:

  • jako doszczelnienie otworów bramowych – ochrona przed utratą energii cieplnej i niechcianymi ruchami mas powietrza,
 • jako ekrany w halach produkcyjnych przy obróbce termicznej i mechanicznej metali lub innych materiałów.

Przewodność cieplna tworzyw sztucznych

Mniejsza przewodność cieplna oznacza lepszą izolację termicznąprzewodnosc cieplna pcv i innych tworzyw sztuczynch - zestawienie

Powrót do menu


  właściwości pcv

  Ocena: 5/5

  Nie wiedziałem, że PCV ma tak wielkie zastosowanie. Zaskoczyło mnie szerokie zastosowanie PCV. Właściwości również. Ja wybrałem kurtynę PCV do magazynu, który niedawno otworzyłem. Efekt jest lepszy niż się spodziewałem

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Folia PCV – właściwości

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

  Producent folii PCV

  Ocena: 5/5

  Sprawdziłem ofertę wielu firm, ale ten producent folii PCV jest najbardziej godny zaufania. Kontakt bardzo dobry, a realizacja zaskakująco szybka. Nie było problemu z dopasowaniem kurtyn do moich potrzeb, za co bardzo dziękuję.

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Folia PCV – właściwości

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

  Kupiłem folie PCV

  Ocena: 5/5

  Kupiłem z Państwa oferty folię PCV do mojej nowo otwartej myjni. Szerze mówiąc, nie spodziewałem się, że folia ma aż tyle zastosowań. Wcześniej myślałem o panelach szklanych lub z plexy, ale folia okazała się tańsza a przede wszystkim bardziej odporna na uszkodzenia.

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Folia PCV – właściwości

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

  Folia PCV - dobry wybór

  Ocena: 5/5

  Folia PCV to produkt o niezliczonej ilości zastosowań. Zachwyciła mnie izolacja cieplna, a przede wszystkim termiczna. Kurtyna z folii zamontowana między pomieszczeniami to o wiele mniej przemieszczającego się powietrza, a przy tym kurzu i brudu.

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Folia PCV – właściwości

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.