Konserwacja i przechowywanie pasów PCV

Kurtyna paskowa z folii PCV zachowa swoje właściwości fizyczno-chemiczne, jeśli będzie prawidłowo czyszczona oraz przechowywana. Mycie kurtyn paskowych nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Miękki polichlorek winylu to tworzywo łatwe do utrzymania czystości. Również przechowywanie folii PCV nie przysparza problemów, jeżeli zabierzemy się do tego w odpowiedni sposób.

Spis treści:


Czyszczenie i konserwacja pasów PCV

Czyszczenie kurtyn paskowych

Kurtyny paskowe powinny być czyszczone nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Pasy należy przemyć roztworem wody i mydła lub spryskać płynem do mycia szyb i wytrzeć miękką szmatką. Na silniejsze zabrudzenia (np. smary, oleje, zabrudzenia organiczne) można zastosować alkohol metylowy rozcieńczony wodą. Aby nie porysować powierzchni pasa przy myciu i osuszaniu, należy używać miękkiego (np. bawełnianego) materiału lub papierowych ręczników. Na rynku dostępne są produkty dedykowane do czyszczenia PCV (między innymi PCV Cleaner) – płyny do mycia PCV oferuje wielu producentów popularnych środków do czyszczenia.

Kurtyny paskowe nie wymagają żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych. Zaleca się, by dwa razy w roku sprawdzić stan elementów mocujących (zawiesi: wieszaków grzebieniowych, płytek mocujących). Należy wymienić zużyte pasy, jeżeli są uszkodzone, naderwane lub ich przezroczystość jest niewystarczająca.
Przechowywanie pasów PCV

Składowanie rolek

Rolki folii powinno się ustawiać w pozycji pionowej (jak pokazano na załączonym zdjęciu), żeby folia nie ulegała deformacjom. Nie należy układać rolek na bocznych krawędziach. Dodatkowo rulony folii PCV nie powinny być nadmiernie piętrowane (nie zaleca się układania palet z rolkami jedna na drugiej). Miękkie PCV powinno być przechowywane daleko od źródeł ciepła, wilgoci i brudu.Należy również zabezpieczyć pasy folii przed kontaktem ze stężonymi rozpuszczalnikami i innymi chemikaliami, które mogłyby uszkodzić tworzywo. Stosowanie wymienionych zaleceń umożliwia długotrwałe i bezpieczne przechowywanie złożonej zasłony paskowej.

Przechowywanie pasów PCV zwiniętych w rolki - pozycja pionowa
Zwijanie pasów PCV w rolki

Zwijanie folii

Aby uniknąć odkształceń, pasy PCV należy przechowywać zwinięte w rolkach o średnicy wewnętrznej nie mniejszej niż 150mm. Rolowanie pasów folii w rulony o zbyt małej średnicy (poniżej 150mm), czyli zwijanie zbyt ciasno może powodować trwałe odkształcenia. Szczególnie rolki, które przechowuje się w zmieniającej się temperaturze (podgrzewanie i ochładzanie) ulegają trwałym deformacją. Powoduje to wyginanie pasków po ponownym zawieszeniu oraz utratę właściwości izolacyjnych. Prawidłowo nawinięte rolki można zabezpieczyć przed odwinięciem przy pomocy folii stretch, papieru pakowego, pianki lub folii bąbelkowej.

Błędy w przechowywaniu folii

Pasy niezwinięte w rolki lub nawinięte zbyt ciasno najczęściej ulegają trwałym odkształceniom. Niewłaściwe przechowywanie prowadzi do pofalowania lub odginania się pasków zasłony PCV. Odkształcone pasy folii nie powracają do pierwotnego kształtu. Prawidłowe przechowywanie pozwala uniknąć zniszczenia pasów oraz zachować właściwości użytkowe zasłony wstęgowej.

Pofalowane pasy PCV na skutek złego przechowywania

Zapisz

Zapisz

  folia z polichlorku winylu

  Ocena: 5/5

  Nie spodziewałem się, że folia z polichlorku winylu to aż tyle zastosowań. Widziałem, że nawet oborę czy budę można nią ocieplić!

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Konserwacja i przechowywanie pasów PCV

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

  Rulony PCV - przechowywanie

  Ocena: 5/5

  Wcześniej nie wiedziałem, że rulony PCV trzeba przechowywać w rulonach, więc poprzednią kurtynę niestety uszkodziłem. Złe przechowywanie to chyba najgorsze co mogłem zrobić, bo pasy się pogięły i nie spełniają już swojej roli.

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Konserwacja i przechowywanie pasów PCV

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

  Konserwacja rolek pcv

  Ocena: 5/5

  Konserwacja rolek PCV nie wymaga wiele zachodu. Folia jest bardzo łatwa w czyszczeniu i wystarczy zwykła ściereczka, żeby oczyścić całą kurtynę paskową

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Konserwacja i przechowywanie pasów PCV

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

  folia pcv miękka - mój wybór

  Ocena: 5/5

  Błędy w przechowywaniu folii są bardzo częste przez małą świadomość konsumenta. Podobnie wyglądała folia PCV miękka w moim zakładzie. Składanie w rulony niweluje problem w 100%!

  Dodano: Jakiś czas temu Dotyczy zamówienia: Konserwacja i przechowywanie pasów PCV

  OCENA ZWERYFIKOWANA

  Ocena

  Bardzo dobra

  Stan zlecenia

  Zrealizowany

Dodaj komentarz

Ocena*

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *