Kurtyny magazynowe

Kurtyny magazynowe zainstalowane w centrum logistycznym

Kurtyny magazynowe do ochrony przez utratą ciepła, przeciągami i hałasem

Kurtyny magazynowe zyskują coraz większą popularność. Z roku na rok rośnie ilość firm instalujących te elastyczne przegrody w swoich zakładach. Nie dzieje się tak bez powodu. Kurtyny oferują wiele korzyści, a przy tym koszt inwestycji jest niższy niż w przypadku alternatywnych rozwiązań. Najważniejsze powody, dla których warto zainteresować się kurtynami, wynikają z właściwości PCV – materiału z którego są wykonane. Pasy z folii PCV oferują bardzo dobrą izolację termiczną. Pomaga to utrzymać stałą temperaturę i wilgotności w pomieszczeniu. Dodatkowo PCV dobrze tłumi dźwięki. Kurtyna powieszona w magazynie pomaga w walce z hałasem, obniżając jego poziom. Pasy są nieprzewiewne i nie przepuszczają wody, dzięki temu chronią przed przeciągami, deszczem i śniegiem.

Wstęgi są produkowane z PCV bez użycia szkodliwych dla zdrowia napełniaczy czy plastyfikatorów. Dzięki temu było możliwe uzyskanie atestu PZH i dopuszczającego materiał do bezpośredniego kontaktu z żywnością


Sprawdź, jak kurtyny magazynowe pomagają ograniczać straty ciepła i organizować przestrzeń

Kurtyny magazynowe mają za zdanie ograniczać straty ciepła, eliminować przeciągi i zmniejszać hałas. Wszystkie te zadania mogą być zrealizowane ponieważ pasy z elastycznego PCV to jeden z najlepszych izolatorów pośród tworzyw sztucznych. Współczynnik oporu cieplnego pasów z PCV jest na poziomie zbliżonym do drewna sosnowego. Przy pomocy kurtyn magazynowych można w łatwy sposób aranżować przestrzeń, wydzielać pomieszczenia i odgradzać stanowiska.

Kurtyny magazynowe do oddzielenia części zimnej magazynu od ogrzewanej

Wydzielenie ogrzewanej części magazynu

PCV jest dobrym izolatorem. Ma jeden z najwyższych wśród tworzyw sztucznych współczynnik oporu cieplnego, czyli zapewnia wysoką izolację termiczną. Dzięki temu kurtyny z pasów PCV skutecznie ograniczają ucieczkę ciepłego powietrza. Ta właściwość jest często wykorzystywana przez właścicieli i zarządców powierzchni magazynowych.

W dużych magazynach składuje się różne grupy towarów. Zależnie od ich specyfikacji, wymagane są różne warunki przechowywania. Wydzielenie powierzchni dla wybranych grup towarów ułatwia kontrolowanie temperatury i wilgotności powietrza.

Część dużych magazynów nie ma wydajnego systemu grzewczego. W celu rozwiązania tego problemu wydziela się lub zamyka strefy, które są ogrzewane dodatkowo.

W magazynach, w których ogrzewanie całej powierzchni jest nieopłacalne. W tym przypadku również wydziela się obszary i ogrzewa się je niezależnie.

Podział dużej powierzchni na mniejsze części

Podział dużych pomieszczeń

Kurtyna w magazynie może pełnić funkcję lekkiej przegrody, zastępuje ścianę. Jest wykorzystywana do podziału dużych pomieszczeń na strefy. Stosuje się je w celu ograniczenia podmuchów i kurzenia w miejscach wykonywania prac czystych. Często są to lakiernie samochodowe, studia detailingowe oraz dowolne składy magazynowe. W przypadku magazynów kurtyny mają na celu oddzielać miejsca pracy od stref składowania lub innej strefy pylącej. Wydzielenie stref przy pomocy kurtyn ogranicza poziom hałasu i pomaga utrzymać czystość. Dzieje się tak ponieważ pył, kurz, wióry, czy trociny są zatrzymywane przez kurtynę. Poprawia to komfort oraz zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Osłonięcie maszyn przed nadmiernym kurzeniem wydłuża ich żywotność.

Magazyny dzieli się również na strefy w celu podniesienia wydajności pracy wentylacji mechanicznej. To rozwiązanie stosuje się w dużych pomieszczeniach, gdy w procesie magazynowania powstają zanieczyszczenia powietrza.

Wydzielenie i odgrodzenie stref przy pomocy szczelnej kurtyny ogranicza rozchodzenie się zanieczyszczeń do miejsca, w którym one powstają. To rozwiązanie jest polecane gdy zainstalowanie wentylacji mechanicznej ogólnej jest nieopłacalne lub niemożliwe, a pracuje jedynie wentylacja miejscowa. Odciąg miejscowy bezpośrednio przy stanowisku pracy pochłania zanieczyszczenia zatrzymane przez przegrodę z kurtyny paskowej. To rozwiązanie pozwala ograniczyć kontakt osób z powstającymi zanieczyszczeniami. Poprawia komfort i wydajność pracy oraz ma wpływ na wydłużenie bezawaryjnego czasu pracy maszyn.

Kurtyny magazynowe mogą pełnić funkcję zamknięcia schowków i magazynków podręcznych. W takim zastosowaniu najlepiej wykonać je z materiał nieprzezroczystego lub częściowo przezroczystego

Zamknięcie schowków i magazynków podręcznych

Kurtyny są często stosowane do zamknięcia schowków i magazynków podręcznych. Zastosowanie pasów z kolorowej folii PCV pozwala optycznie oddzielić magazynek od przyległego pomieszczenia. Pasy PCV są dostępne w różnych kolorach. Dzięki temu przegroda może być dopasowana wizualnie do pomieszczenia. Zastosowanie pasów półprzezroczystych pozwala łączyć oddzielenie wizualne z doświetleniem wnętrza magazynku. Przez przegrodę nie widać co jest w środku magazynku, a mimo to część światła doświetla jego wnętrze.

Zamontowanie kurtyny na systemie przesuwnym podnosi jej funkcjonalność. Przesuwając kurtynę w bok całe wejście zostanie odsłonięte. Jest to szczególnie przydatne podczas wkładania lub wyjmowania z magazynku przedmiotów o dużych gabarytach.

Kurtyny magazynowe mogą służyć jako ścianki oddzielające wizualnie sąsiadujące pomieszczenia. W takiej roli najlepiej spisują się pasy kolorowe.

Wizualne oddzielenie pomieszczeń

Stosowanie kurtyn magazynowych niesie wiele korzyści. Poza wymienionymi już wcześniej walorami użytkownicy cenią również możliwość wizualnego oddzielania pomieszczeń. W tym celu są stosowane pasy kolorowe przezroczyste i nieprzezroczyste. Wstęgi kolorowe przezroczyste dają efekt wizualnego oddzielenia pomieszczeń, dodatkowo wpuszczają do nich światło.

Pasy kolorowe nieprzezroczyste również oddzielają wizualne zasłaniając to, co jest po drugiej stronie przegrody.

Alternatywą dla pasów kolorowych są matowe pasy mlecznobiałe. Ten typ wstęg bardzo skutecznie zasłania to, co jest po drugiej stronie przegrody. Jednak częściowo przepuszcza światło, tym samym ułatwia doświetlenie ciemnych pomieszczeń.

Kurtyny magazynowe w porównaniu z tradycyjnymi przegrodami są lekkie. Dzięki temu mogą być zamontowane w każdym pomieszczeniu. Montaż jest prosty i szybki, można go wykonać we własnym zakresie. W razie potrzeby można przez nie przechodzić, wystarczy lekko odchylić elastyczne pasy. Pasy z PCV zapewniają dobrą izolację termiczną i ograniczają rozchodzenie się hałasu.

Zasłonięcie wejścia do namiotu magazynowego

Niska masa kurtyny nie obciąża znacząco konstrukcji namiotu magazynowego. Do jej zamontowania potrzebna jest jedynie niewielka powierzchnia montażowa w przy górnej krawędzi otworu. Wieszak grzebieniowy trzymający pasy PCV można przymocować wkrętami samogwintującymi lub przy pomocy nitów zrywalnych. Kurtyna skutecznie zasłania otwór wejściowy do namiotu. Chroni przy tym przed wnikaniem powietrza z zewnątrz. Odpowiednio dobrane wstęgi zatrzymują padający na nią deszcz czy śnieg. Kurtyna szczelniej zakrywa wejście, gdy skrajne boczne pasy nachodzą na ściany namiotu.

Kurtyny magazynowe zamontowane pomiędzy salą sprzedaży a magazynem.

Oddzielenie magazynu od strefy przyjęcia towarów

Przezroczyste drzwi kurtynowe często są stosowane w sklepach i dyskontach handlowych. Rozdzielają część magazynową od hali sprzedaży. W tym miejscu nierzadko stosuje się pasy kolorowe. Ten typ folii zasłania wizualnie to, co jest w magazynie. Od strony hali sprzedaży nie widać tego, co jest w magazynie.

Drzwi kurtynowe stosuje się też do oddzielenia strefy przyjęcia towarów od magazynu. Stanowią one uzupełnieniem dla drzwi twardych zamykanych na noc. Mogą też w pełni je zastępować, gdy brak miejsca na otwieranie i zamykanie skrzydła drzwi zawiasowych. Skutecznie redukują przeciągi. Zwłaszcza podczas rozładunku towarów na rampie magazynowej.


Wiele sposobów na kurtyny magazynowe – przykłady zastosowań

Kurtyny magazynowe znajdują zastosowanie zarówno w dużych centrach logistyczno-magazynowych jaki i małych sklepach i dyskontach handlowych. Służą do dzielenia dużych powierzchni na mniejsze części oraz zamykania wnęk czy magazynów podręcznych. Stosowanie pasów w różnych kolorach zwiększa ilość możliwych zastosowań. Poniżej zebraliśmy przykładowe zastosowania kurtyn magazynowych. Być może któreś z pokazanych rozwiązań stanie się inspiracją lub rozwiązaniem istniejącego problemu. Zapraszam do lektury.

Kurtyna magazynowa wisząca w otworze bramowym, gdy brama segmentowa jest otwarta.

Kurtyny magazynowe na drzwiach i bramach wejściowych

Drzwi i bramy paskowe to częste zastosowanie kurtyn z pasów PCV w magazynach. Stanowią one uzupełnienie dla drzwi i bram twardych. Gdy brama twarda jest otwarta, kurtyna paskowa zasłania otwór i ogranicza utratę ciepła z hali. Dodatkowo hamuje przeciągi oraz zatrzymuje wwiewanie kurzu i brudu do wnętrza.

Po otwarciu drzwi czy bramy nie ma efektu uderzenia zimna do pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ gwałtowna wymiana powietrza jest ograniczona przez kurtynę. Ma to wpływ na ograniczenie skoków temperatury wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo istotny jest fakt, że podczas przechodzenia przez kurtynę otwór drzwiowy pozostaje doszczelniony. Dzieje się tak ponieważ odsuwają się tylko te pasy, na które napiera osoba przechodząca przez kurtynę. Pozostałe pasy wiszą prosto, zasłaniając otwór. Następuje jedynie częściowe odsłonięcie otworu.

Wiszące pasy nie stanowią bariery dla ludzi czy wózków widłowych. Przez przegrodę może odbywać się ruch. Zastosowanie pasów przezroczystych ma wpływ na bezpieczeństwo. Bez trudu można zobaczyć co znajduje się po drugiej stronie przegrody i uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym wózkiem widłowym.

Kurtyny magazynowe w centrum logistycznym

Kurtyna magazynowa w centrum logistycznym

Praca w centrum logistycznym jest związana z ciągłym przemieszczaniem ładunków. Niejednokrotnie jest obsługiwanych kilka samochodów ciężarowych, które dostarczają lub odbierają towar w tym samym czasie. Załadunek pojazdów odbywa się przy użyciu wózków widłowych. Ze względu na dużą ilość obsługiwanych samochodów ciężarowych wózki przejeżdżają niemal nieustannie. Ze względu na bezpieczeństwo pracy oraz w celu uzyskania odpowiednio wysokiej wydajności droga przejazdu wózków powinna być możliwie krótka. Bez przeszkód, których pokonanie zajmuje dodatkowy czas.

W trakcie wykonywania prac przeładunkowych przez otwarte bramy dostaje się do wnętrza magazynu duża ilość powietrza z zewnątrz. W celu ograniczenia wymiany powietrza stosuje się kurtyny paskowe. Przykładem jest chłodnicze centrum logistyczne. Kurtyna zamontowana w tym obiekcie ma na celu ograniczenie zasysania ciepłego powietrza przez czerpnie układu chłodzenia, które są zamontowane pod sufitem, przy bramach segmentowych. Po otwarciu bram segmentowych ciepłe i wilgotne powietrze unosi się do góry, w kierunku czerpni układu chłodzenia. Napotyka na przeszkodę w postaci kurtyny paskowej, co skutecznie ogranicza zasysanie go do układu chłodzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepłe i wilgotne powietrze nie jest tłoczone do wnętrza magazynu. Wilgoć nie odkłada się urządzeniach chłodniczych, co wydłuża ich żywotność. Dodatkowo jest zużywane mniej energii na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury.

Bardzo duża intensywność prac przeładunkowych wymusiła użycie kurtyn na niepełną wysokość hali. Podwieszone pod sufitem kurtyny kończą się na wysokości kilku metrów nad posadzką. Takie rozwiązanie zapewnia swobodny przejazd wózków transportujących towary do ramp przeładunkowych.

Kurtyny magazynowe zamontowane we wiacie.

Kurtyny magazynowe do wiaty, czyli jeszcze lepsza ochrona towaru przed wiatrem, deszczem i śniegiem

Kurtyny montuje się też przy wiatach magazynowych. Pełnią one funkcję dodatkowej ściany, która odgradza od czynników zewnętrznych. Zastosowanie odpowiednio szerokich i grubych pasów skutecznie ogranicza wnikanie deszczu i śniegu do środka wiaty. Szczególnie istotne jest dobranie odpowiednio ciężkich pasów, aby nie rozwiewał ich wiatr. Jeszcze większą szczelność przegrody można uzyskać stosując odpowiednio duży zakład pasków. Dzięki temu składowane towary są chronione przez zamakaniem. Kurtyny magazynowe przy wiatach wiatach najczęściej stosuje się w składach materiałów, które wymagają ciągłej wymiany powietrza ale muszą być chronione przed deszczem. Mogą to być składy drewna, cementu czy metali. W zależności od potrzeb kurtyna do wiaty może być wykonana z pasów przezroczystych lub kolorowych.

Szukaj artykułów innych kategoriach

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.