Zasłony wstęgowe to uniwersalne przegrody z elastycznych wstęg PCV. Dużą popularność zyskały dzięki prostej budowie, dobrej izolacji oraz przystępnej cenie. Jednak nie zawsze spełniają swoją rolę. Żeby kurtyny skutecznie izolowały muszą być właściwie dobrane. Trzeba uwzględnić sposób eksploatacji i warunki panujące w miejscu montażu. Ważne są również właściwe wykonanie i montaż. Pomimo że budowa kurtyn nie jest skomplikowana, to zdarzają się błędy obniżające ich walory użytkowe.
Opisujemy dziesięć najczęściej popełnianych błędów na etapie wyboru, wykonywania i montażu kurtyn paskowych.
Zasłona wstęgowa opiera się o ziemię – zbyt długie wstęgi
Prawidłowo zawieszone wstęgi nie opierają się o ziemię. Kończą się około 1-2 cm nad posadzką. Ten dystans sprawia, że pasy nie podwijają się. Wiszą napięte pod własnym ciężarem, są proste, gładkie i nie poskręcane. Rozprostowane wstęgi dobrze przylegają do siebie, zasłona wstęgowa jest szczelna.
Zbyt wąskie lub zbyt szerokie wstęgi
Szerokość wstęg zależy od dwóch czynników. Znaczenie mają wysokość zasłony oraz rodzaj ruchu przez przegrodę. Im wstęgi są szersze tym zasłona wstęgowa jest szczelniejsza. Trudniej jednak się przez nią przechodzi. Szerokość wstęg zawsze musi być kompromisem pomiędzy izolacyjnością a łatwością przechodzenia. Dla ruchu pieszych przez kurtynę zalecane są wstęgi węższe niż dla ruchu mechanicznego (wózki widłowe itp.)
Zasłony wstęgowe z pasów gładkich zamiast żebrowanych
Pasy gładkie są polecane wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch pieszy. Pasy z podłużnymi żebrami wzmacniającymi sprawdzają się lepiej, gdy przez przegrodę odbywa się ruch wózków widłowych. Warto je stosować również, gdy występują towary owinięte folią stretch lub zwykłe kartony. Wstęgi podwójnie żebrowane nie przylegają tak łatwo do folii sterach (nie kleją się do niej). Podobnie jest z opakowaniami kartonowymi. Łatwiej jest przejechać przez zasłonę.
Typ folii, z której są zrobione wstęgi, źle dobrany do warunków otoczenia
Wstęgi zasłon są robione z folii PCV. Oprócz pasów typu standard dostępnych jest kilkanaście rodzai wstęg. Folia specjalistyczna znajduje zastosowanie między innymi w chłodniach i mroźniach. Zwiększona ilość plastyfikatorów sprawia, że wstęgi pozostają miękkie w bardzo niskich temperaturach. Częstym błędem jest użycie pasów standardowych w chłodniach. Pod wpływem niskiej temperatury wstęgi sztywnieją i łamią się. Zastosowanie folii mroźniczej pozwala uniknąć tego problemu.
Źle dobrany zakład pasów
Nie ma jednego uniwersalnego zakładu pasów. Za każdym razem trzeba go dopasować do panujących warunków. Zbyt mały zakład będzie powodował rozwiewanie pasów przez wiatr. Kurtyna nie będzie szczelna. Zbyt duży zakład utrudnia przechodzenie przez przegrodę. Wiąże się też z wyższą ceną zakupu, ponieważ pasów będzie zbyt dużo.
Jak dobrze wybrać zachodzenie pasów? Zawsze warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej w tej tematyce. Aby wybór był trafny trzeba wziąć pod uwagę:
- jakie ma spełnić zadanie zasłona wstęgowa,
- miejsce montażu (wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczenia),
- przeciągi / parcie wiatru,
- wielkość zasłony,
- rodzaj ruchu, który będzie odbywał się przez zasłonę.
Wieszak mocujący wstęgi zamocowany zbyt wysoko
To często popełniany błąd podczas mocowania kurtyn paskowych do ściany. Wieszaki mocujące pasy są zawieszone znacznie powyżej krawędzi nadproża. Wstęgi opierają się o krawędź nadproża, deformując przy tym. Nie wiszą swobodnie. Często przesuwają się względem siebie. W dolnej części kurtyny powstają przerwy pomiędzy pasami. Kurtyna nie jest szczelna.
Źle powieszone wstęgi
Wieszanie wstęg jest prostą czynnością, jednak i tu można popełnić błąd. Zawieszone pasy nie są całkiem płaskie, lecz są lekko wygięte. Każdy pas układa się w lekki łuk, jest specjalnie wyprofilowany. Trzeba zwrócić uwagę, aby „łuki” układały się na przemian. Dzięki temu wstęgi lepiej do siebie przylegają i nie odpychają się nawzajem. Pasy wiszą prosto i w pełni przylegają do siebie. Zasłona jest szczelna.
Błędy montażu – krzywo zamontowany wieszak mocujący wstęgi
Podczas mocowania wieszaków grzebieniowych do ściany trzeba zwrócić uwagę, aby były ustawione poziomo. W tym celu wystarczy użyć poziomicy. Taki sposób mocowania gwarantuje, że pasy będą wisiały prosto. Nie będą rozchylały się.
Krzywo przynitowane płytki
Pas jest zawieszany na wieszaku grzebieniowym przy pomocy płytek mocujących. Płytki mocujące przynitowuje się na jednym z końców wstęgi. Aby wstęga wisiała prosto płytki mocujące muszę być zamocowane prostopadle do jej krawędzi. Krzywo przynitowane płytki sprawią, że pasy nie będą wisiały równo. Pomiędzy pasami będą robiły się szczeliny.
Zbyt małe nity / zły rozmiar nitów
Zbyt małe nity mogą spowodować rozłączenie płytek mocujących pas. Gdy płytki mocujące rozłączą się wstęga zsunie się z nitów i spadnie na ziemię.
Nit powinien mieć średnicę mniejszą o 0,1mm od średnicy otworu w płytce mocującej pas. Długość nitu dobiera się uwzględniając grubość pasa i grubość płytek mocujących. Nit nie powinien być zbyt długi, żeby po zanitowaniu płytki sąsiadujących ze sobą pasów dobrze do siebie przylegały.