kurtynypcvpaskowe.pl | Zadzwoń do nas: +48 579 079 120 | Mail: info@paskowo.pl

Kurtyny paskowe

Kurtyny paskowe to przegrody wykonywane z elastycznych pasów. Pomagają ograniczać przeciągi, zmniejszają utratę ciepła i chronią przed hałasem. Duży wybór pasów sprawia, iż można je stosować niemal w każdej gałęzi przemysłu. Mogą być stosowane w ujemnych temperaturach. Nie szkodzi im wilgoć. Są odporne na działanie środków chemicznych.

Spis treści:


Budowa kurtyn paskowych

Na polskim rynku dostępnych jest kilka typów kurtyn paskowych. Różnią się one sposobem mocowania pasów. Najliczniej występują kurtyny mocowane przy pomocy wieszaka grzebieniowego. Na tej stronie opisujemy kurtyny z wieszakami grzebieniowymi.

Kurtyn paskowe są wykonywane z materiałów każdorazowo dopasowywanych do warunków eksploatacji takich jak temperatura otoczenia, rodzaj ruchu przez kurtynę czy wielkość kurtyny. Niezależnie od rodzaju zastosowanych materiałów każda kurtyna składa się z elementów wieszaka grzebieniowego, płytek mocujących i pasów PCV.

Kurtyny paskowe z systemem montażu typu wieszak grzebieniowy.
Kurtyna paskowa z systemem montażu typu wieszak grzebieniowy.

Elementy składowe

Zawiesie grzebieniowe składa się z wieszaka grzebieniowego oraz płytek mocujących i jest najczęściej stosowanym systemem do mocowania pasów folii. Zawiesia to trwałe, tanie i łatwe do dopasowania względem szerokości przysłanianego otworu rozwiązanie. Użytkownik ma możliwość wyboru stali, z której są wykonane mocowania: stal ocynkowana galwanicznie (ocynk) lub stal nierdzewna (inox). Nieoksydująca stal nierdzewna 304 jest szczególnie polecana do zastosowania w przemyśle spożywczym oraz ciężkich warunkach pracy (zwłaszcza, gdy okucia są narażone na kontakt z solami, zasadami, kwasami oraz innymi aktywnymi związkami).

Wieszak grzebieniowy do mocowana pasów PCVWieszaki grzebieniowe

Wieszaki grzebieniowe (inna nazwa wieszaki hakowe), produkowane są w wymiarach: 984 mm, 1066 mm, 1230 mm, 1312 mm, 1476 mm, 1681 mm. Wieszaki można zestawiać ze sobą oraz przycinać na dowolny, oczekiwany wymiar. Na wieszakach można zaczepić płytki mocujące o różnych szerokościach – czyli do różnych formatów pasów folii.

Płytka mocująca wraz z płytką dociskową do mocowania pasów PCV

Płytki mocujące

Płytka mocująca zakładana jest na jeden z końców (dowolny) pasa folii PCV. Wystarczy w przyciętym na odpowiednią długość pasie wykonać otwory i przynitować płytkę. Szerokość płytki dobiera się do szerokości pasów folii – występują one w wymiarach 100 mm, 200 mm, 300 mm oraz 400 mm.

Płytka mocująca wraz z przynitowanym pasem PCVPasy PCV

Przezroczyste lub kolorowe, w kilku odmianach szerokości, gładkie lub z podłużnymi wzmocnieniami, uniwersalne lub do pracy stosowania w ujemnych temperaturach. Szeroka paleta umożliwająca wygodną personalizację kurtyny paskowej.


Cechy dobrze wykonanej kurtyny paskowej

Prawidłowe wykonanie kurtyny paskowej gwarantuje uzyskanie szczelności, odporności na rozwiewanie pasów oraz trwałości. Sprawdź czy twoja kurtyna posiada:

 • płytki mocujące pasy przymocowane prostopadle do krawędzi pasów – pasy wiszą równolegle. Zakład na całej długości pasów ma taką samą szerokość. Kurtyna zachowuje optymalną szczelność.
 • wieszak grzebieniowy zamocowany w poziomie – pasy nie rozchylają się samowolnie. Kurtyna jest szczelna. Zwiększa się trwałość pasów.
 • prawidłowa długość pasów – pasy kończą się 1 cm nad podłożem. Pasy nie opierają się o posadzkę. Wyeliminowane jest ryzyko najechania na pas i zerwania kurtyny. Bezpieczeństwo użytkownika i trwałość kurtyny.
 • wieszak grzebieniowy zamocowany na równi z krawędzią nadproża – pasy nie opierają się i nie obcierają o nadproże otworu. Zwiększa się szczelność kurtyny oraz trwałość pasów.
 • pasy wiszą swobodnie – mogą wyhylać się bez obcierania i haczenia o przeszkody. Podnosi to żywotność pasów PCV.
Poprawnie zamontowana kurtyna paskowa - sprawdzenie poziomu wieszaka grzebieniowego przy pomocy poziomicy
Sprawdzenie poprawności zamontowania kurtyny paskowej przy pomocy poziomicy.

Powrót do menu


Gdzie kurtyny paskowe znajdują zastosowanie

Kurtyny paskowe są stosowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo mogą być stosowane w specjalistycznych warunkach, np. ujemnych temperaturach, obszarach zagrożonych wybuchem, pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych, w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Dopasowanie kurtyny paskowej do specjalistycznych warunków jest możliwe przez zastosowanie odpowiedniego typu pasów z folii PCV. Niezależnie od zastosowanego typu folii PCV kurtyny paskowe pełnią funkcję jako:

 • przegrody
 • bramy paskowe
 • osłony maszyn
 • wydzielanie stref
 • oddzielanie stanowisk roboczych
 • osłony na stanowiskach spawalniczych
Wielkogabarytowa kurtyna paskowa do zamknięcia otworu przez któru wyjeżdza suwnica z hali.
Wielkogabarytowa kurtyna paskowa do zamknięcia otworu wyjazdowego suwnicy z hali.

Powrót do menu


Korzyści z zastosowania kurtyn paskowych

Zastosowanie kurtyn paskowych pozwala rozwiązań niskim kosztem wiele problemów. Zastosuj kurtyny paskowe gdy potrzebna jest:

 • likwidacja przeciągów
 • organicznie strat ciepła (mniejsza ilości zwolnień chorobowych)
 • ograniczenie strat zimnego powietrza w chłodniach i mroźniach mroźniach
 • ochrona przed hałasem
 • mniej pyłu, dymu i kurzu
 • bezpieczeństwo
 • filtr UV/IR – ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem

Powrót do menu